Защо посягаме към сладкото, когато сме стресирани и как да се справим с този проблем?
Хапвате ли често сладко, когато сте под стрес? Оплаквате ли се от покачване на килограми в периоди на напрежение? Има храни, които помагат да поддържаме баланса си при повишена тревожност и стрес, и са наистина здравословни. Затова сме тук ние да ви помогнем да направите правилния избор и да не си развалите формата.
Не му е лесно на съвременния човек, претрупан с информация какво е полезно и кое не, как да се храни и от какво се нуждае организмът му. Неусетно сме вдигнали летвата твърде високо: диетата, която се опитваме да спазваме, трябва едновременно да прави сърцето и мускулите ни силни, кожата и косата ни красиви, нервите ни здрави, а мозъкът ни по-бърз и ефективен отвсякога…
И въпреки че няма как да повишим коефициента си на интелигентност, хапвайки определени храни, то работата на нашия мозък и нервна система до голяма степен зависят от изборите, които ежедневно правим. А ако често, под влияние на стреса в работното ежедневие, завършваме деня си, посягайки към сладкото или други висококалорични изкушения, сме застрашени от сериозни последствия за здравето си.
Въпреки че човешкият мозък представлява много малка част от телесното тегло, реално той консумира половината от дневните нужди от въглехидрати. В условията на стрес обаче се нуждае от допълнителна енергия! И въпросът е как да си я набавим без да качим някое излишно килце, точно там където не искаме?
При стресови условия мозъкът, за да подсигури енергийното си снабдяване, съответно включва механизми за подобряване на доставката на глюкоза, които обаче не търсят енергия от резервите на тялото, а предизвикват още и още консумация на храна. И тогава стават най- големите гафове.
Затова, да не бързаме да се самообвиняваме за липса на дисциплина, отговорност към здравето си или самоуважение, когато на финала на поредния тежък работен ден унищожаваме за броени минути цял шоколад…
Захарта под всякаква форма осигурява на мозъка незабавно необходимата му енергия. Това обаче ни дава само краткосрочен енергиен тласък и по този начин по-добра концентрация. За съжаление захарта кара нивото на кръвната захар да направи бърз пик, последван от рязко спадане, в резултат на което след кратко време тялото отново се нуждае от енергия и усещаме това под формата на глад и умора.
Ако искаме да запазим нивата на енергия за по-дълъг период от време, се нуждаем от сложни въглехидрати, които се съдържат в пълнозърнестите продукти, съветват диетолозите. Те осигуряват на мозъка енергия и ни помагат в течение на деня да поддържаме по-високи нива на концентрация. Разумно е всяко хранене да включва комбинация от висококачествени протеини, здравословни мазнини и „добри“ въглехидрати от зеленчуци и плодове.
Има ли все пак лакомства, които могат да ни подействат успокояващо, без да ни вредят?
И тук ние идваме на помощ !
Една от причините, заради които измислихме формулите на нашите протеинови мъфини и протеиновата ни вафла беше точно тази. И двата продукта са изключително чисти, нямат захар в тях (подходящи са дори и за диабетици). Хем са ултра чисти като съставки, хем не подуват и не задържат вода, както правят повечето сладки неща.
С тях няма да си развалите фигурата си, а ще можете да набавите нужната ви доза за правилно функциониране на мозъка и преборване със стреса, както успокояване и сваляне на нивата на кортизола (хормона на стреса). Определено бихме казали, че това е една добра алтернатива на сладкото!