Защо е вредно да консумираме прекалено много захар?
С храната и напитките най-вероятно приемате много повече захар, отколкото предполагате. А захарта означава повече калории и е сред причините за наддаване на тегло.
Всяка захар, независимо дали е натурална или преработена, е въглехидрат по своята химична същност. Плодове, зеленчуци и млечни продукти – всички те съдържат захар, която организмът използва за производството на енергия.
Под „добавена захар“ се разбира захар, която е била добавена към хранителните продукти по време на преработката им. Приемаме я с десерти, сладка, сиропи, газирани и енергийни напитки.
Освен за подслаждане захарта се използва при производството на хранителни продукти и за подобряване на редица други качества като поддържане на консистенцията, за цвят, за удължаване срока на годност на продуктите.
Защо приемът на големи количества захар е вреден?
Захарта е причина за рязкото спадане на глюкозата в кръвта
Нестабилните нива на кръвна захар често водят до промени в настроението, умора, главоболие и непреодолима нужда от още захар. Тази нужда формира омагьосания кръг на пристрастяването, при което всеки нов захарен “удар” ви кара да се чувствате временно по-добре, но след няколко часа отново изпитвате остра нужда от захар и глад. Същевременно тези, които отбягват захарта, твърдят, че рядко, ако не и изобщо, не изпитват нужда от сладки неща и се чувстват емоционално стабилни и пълни с енергия.
Захарта увеличава риска от затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания
Мащабни проучвания показват, че колкото е по-висок гликемичният индекс (GI) на храните, които човек консумира (това са храни, които бързо се отразяват на нивото на кръвната захар), толкова е по-голям рискът от натрупване на наднормено тегло, заболяване от диабет и сърдечно-съдови болести. Ново проучване предполага връзка между високият GI и различни форми на рака.
Захарта влияе негативно на имунната система
Не е правено изследване върху хора, но изследвания върху животни показват, че захарта потиска имунитета. Необходими са повече проучвания, за да се разбере точният механизъм, но това, което се знае е, че бактериите се хранят със захар и че когато тези организми “излязат от контрол” в тялото, инфекциите и заболяванията са по-вероятни.
Дефицит на хром
Честата консумация на храни с високо съдържание на захар води до дефицит на хром.
Това е нещо като “параграф 22”: ако консумирате много захар и други преработени въглехидрати, вероятно няма да получавате достатъчно количество хром, а една от основните функции на хрома е да регулира кръвната захар.
Като цяло препоръчителният дневен прием за добавена захар трябва да отговаря на 5% от приетите калории (или това е около 100 ккал при 2000 ккал/ден, или по-лесно за представяне – около 6 чаени лъжички).
Какви добавки да приемаме, когато имаме проблем с инсулиновата чувствителност и нивата на кръвната захар?
Алфа липоевата киселина е мастна киселина, която е естествена съставка на клетките в човешкото тяло. Тя е необходима за производството на енергия – превръщане на глюкозата от въглехидратите в енергия (цикъл на Кребс). Подобрява употребата на глюкозата от клетките (повишава инсулиновата чувствителност), с което регулира глюкозния метаболизъм.
Aлфа липоевата киселина е също така и антиоксидант – вещество, което обезврежда свободните кислородни радикали, които се свързват с процесите на стареене и хронично увреждане на клетките.
Уникалността на този естествен антиоксидант е неговият широк спектър на действие – той е ефективен както във водна (подобно на витамин С), така и в мастна (подобно на витамин Е) среда. Спомага за възстановяване на антиоксидантите витамин С и витамин Е и стимулира производството на глутатион (също много важен антиоксидант).
Човешкото тяло произвежда алфа липоева киселина, но в много малки количества. Източници на този антиоксидант са и някои храни като спанак, броколи, грах, брюкселско зеле, мая, телешко месо.
Алфа липоевата киселина (ALA), която действа като антиоксидант както във водна, така и в мастна среда, предпазва нервните клетки от увреждане, като подобрява нервната проводимост и чувствителност.
Данните от няколко проучвания в Европа (ALADIN I, ALADIN II, ALADIN III, SYDNEY2) показват, че дневният прием на алфа липоева киселина подобрява симптомите на диабетна полиневропатия. Дозата от 600 милиграма дневно се свързва с най-благоприятен профил полза/риск (данни от SYDNEY2), като най-често се прилага в продължение на три месеца.
Резултатите от друго проучване в Германия (DEKAN)* посочват, че алфа липоевата киселина подобрява симптомите и при диабетна автономна невропатия (засягане на нервите, които контролират вътрешните органи като сърце, храносмилателен тракт, пикочен мехур).
Приемът на ALA по време на това изследване за период от четири месеца (в доза 800 милиграма дневно) е довел до значимо подобряване на сърдечната диабетна автономна невропатия без нежелани странични действия.
Алфа липоевата киселина може да подобри контрола на кръвната глюкоза при хората с диабет тип 2.
Хромът е сигурна защита срещу диабет и инсулиновата резистентност!
Хромът е изключително важен елемент, който задължително трябва да си набавяте чрез храната и/или хранителните добавки. Недостигът на хром е предпоставка за развитие на множество заболявания и състояния, чието лечение впоследствие е доста трудоемко.
За съжаление, много хора са жертва на хромовия дефицит, особено онези, които често консумират рафинирани храни. Проблемът е, че не съществуват надеждни тестове за определяне нивата на хром в организма.
Едно от най-важните предимства на хрома е, че участва във въглехидратния метаболизъм чрез производството на т. нар. глюкозно-толерантен фактор, известен още като GTF. Като един от компонентите, участващи в глюкозно-толерантния фактор, хромът има определяща роля за баланса на кръвната захар. GTF влияе силно върху чувствителността към инсулин – хормонът, който регулира нивата на глюкоза в кръвта. Това е важно, защото един от отличителните белези на диабет тип 2 е слабата чувствителност към инсулина.
Когато, поради нарушения в GTF или по други приичини, организмът не реагира правилно на инсулина, нивата на кръвна захар се покачват. Високите нива на захар, циркулиращи в кръвния поток, могат да увредят тъканите в цялото тяло. Всичко това лесно може да доведе до увреждане на кръвоносните съдове и нервите, в резултат от което рискът от отслабване на зрението и дори слепота, високо кръвно налягане, развитие на сърдечни и чернодробни заболявания се увеличава.
Още ползи от приема на хром:
Съвременните изследвания показват, че освен в поддържане здравословните нива на кръвната захар, хромът участва в много други процеси. Ето кои са те:
Благоприятства метаболизма на мазнините и намалява нивата на триглицериди в кръвта – това са две важни условия за редуциране риска от сърдечно-съдови усложнения, инсулт и хипертония.
Спомага за увеличаване количеството на циркулиращите в кръвта липопротеини с висока плътност (HDL или „добър” холестерол) – по този начин вероятността от инфаркт значително намалява.
Намалява нивата на кортизола (стресовият хормон) и покачва нивата на имуноглобулините – така функционнирането на имунната система се подобрява и човек лесно може да преодолее физическия и емоционален стрес.
Регулира телесните мазнини и увеличава чистата мускулна маса – това са главните фактори, участващи в поддържането на нормално телесно тегло.
Приемате ли достатъчно хром чрез храната?
Хромът е есенциален микроелемент, който не се синтезира от тялото. Набавянето му чрез храната и/или хранителните добавки е едно от най-важните условия, за да бъдем здрави, да се чувстваме и да изглеждаме добре.
Здравословното, балансирано хранене с акцент върху пълнозърнестите храни, говеждото и червените меса, доматите, картофите, пшеничния зародиш, триците и др., осигурява необходимите количества хром. Проблемът е, че начинът на хранене при повечето хора обикновено изключва хранителните източници на хром. Бързото хапване „на крак”, най-често с „бързи” храни и продукти с неясно съдържание, е типично за съвременния човек.
Най-сигурният начин да си набавяте хром е чрез приема на висококачествена хранителна добавка със съдържание на хром.
При кои групи хора рискът от недостиг на хром е най-висок?
Диабетици или хора в преддиабетно състояние. Хора, които често консумират тестени изделия от бяло брашно, особено бял хляб, рафинирани храни, всевъзможни „вкусотии” от типа на вафли, солети, хамбургери, чипс и др. Бременни жени и кърмачки. Спортисти и хора, изложени на по-тежки физически натоварвания.
Берберин
Съединението, наречено Берберин, е от най-ефективните природни добавки, които съществуват. То има много ползи за здравето и засяга тялото ви на молекулярно ниво. Берберинът понижава кръвната захар, води до загуба на тегло и подобрява работата на сърцето. Той е една от малкото добавки, показали, че са толкова ефективни, колкото и фармацевтичните препарати.
Какво е Берберин?
Берберинът е биоактивно съединение, което може да бъде извлечено от няколко различни растения, включително група храсти, наречени Berberis. Технически той принадлежи към клас съединения, наречени алкалоиди. Има жълт цвят и често се използва като боя. Берберинът има дълга история на употреба в традиционната китайска медицина, където се използва за лечение на различни заболявания.
Как работи Берберин?
Берберинът е тестван в стотици различни проучвания. Доказано е, че има мощни ефекти върху много различни биологични системи. След като поемете берберина, той се приема от тялото и се транспортира в кръвта. След това се придвижва в клетките на тялото. Вътре в клетките той се свързва с няколко различни “молекулни цели” и променя своята функция. Това е подобно на това как работят фармацевтичните лекарства.
Обаче едно от основните действия на берберина е активирането на ензим вътре в клетките, наречен AMP-активирана протеин киназа (AMPK). Този ензим понякога се нарича “метаболитен главен превключвател”.Той се намира в клетките на различни органи, включително мозъка, мускулите, бъбреците, сърцето и черния дроб и играе основна роля в регулирането на метаболизма. Това води до значително намаляване на нивата на кръвната захар.
Диабетът тип 2 е сериозно заболяване, което се среща често в последните десетилетия. Характеризира се с повишени нива на кръвната захар (глюкоза), причинени от инсулинова резистентност или липса на инсулин. С течение на времето високите нива на кръвната захар могат да увредят тъканите и органите на организма, което води до различни здравословни проблеми и съкращаване на продължителността на живота.
Много проучвания показват, че берберинът може значително да намали нивата на кръвната захар при индивиди с диабет тип 2. В действителност неговата ефективност е сравнима с популярния медикамент за диабет метформин (Glucophage). Берберин намалява инсулиновата резистентност, като понижава нивото на кръвната захар, намалявайки хормоналния инсулин. Увеличава гликолизата, помагайки на тялото да разгражда захарите вътре в клетките.
Берберин намалява производството на захар в черния дроб; забавя разграждането на въглехидратите в червата; увеличава броя на полезните бактерии в червата.
Също така, той понижава хемоглобина А1 с 12% и подобрява кръвните липиди като холестерол и триглицериди.
Според едно мащабно проучване берберинът е толкова ефективен, колкото пероралните лекарства за диабет, включително метформин, глипизид и розиглитазон.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook