Защо диетата ти не работи?
Един от най-често срещаните проблеми днес е “спазвам диета, но нямам резултати” и най-честото решение е … търся нова диета!
А всъщност нещата не са толкова сложни. Просто на тялото му е нужно време за да заработи метаболизма. Обикновено казвам, че са нужни поне 3 седмици абсолютно стриктно спазване на един режим, за да може да му се даде оценка – работи или не!
Отделно от това, когато говорим за диета за отслабване, храната трябва е изчислена така, че да създава около 10-15% дефицит на калориите. Т.е. да приемате по-малко калории, отколкото изразходвате, по този начин тялото започва да гори телесни мазнини за да компенсира този дефицит.
И когато изядете малко повече като количество от дадена храна, ако хапнете нещо допълнително, дори и няколко хапки през деня – този дефицит се запълва и реално на тялото вече не му е нужно да гори мазнините, защото получава достатъчно енергия чрез храната.
Затова най-често допусканите грешки “спазвам диета, но нямам резултати” са:
– Неправилно изчислени калории – т.е. количества и видове храни в диетата. Това се получава, когато сляпо се копират диети на хора, независимо дали са фитнес модели, колеги, съседката или диетата на някой във форума или групата.
– Неправилни храни – често, дори да са перфектно изчислени или налучкани с късмет калориите за дефицит, храните, които се консумират не са правилни. Това има много аспекти – избират се бързи захари, наситени мазнини, транс мазнини, лоши комбинации от храни – бързи захари с млечни продукти и вредни мазнини, хляб и тестени изделия в комбинация с колбаси и много други такива абсурди комбинации, които имат често доста “приятелски” макроси на етикет… Включително сушени плодове, тахани и други “полезни” храни. Тяхното присъствие в режима често води до “спазвам диета, но нямам резултати”
– По-големи порции – много хора вярват, че ако се хранят по диетата с правилните храни, могат да си позволят малко по-големи порции. Принципно е по-добре така, но когато говорим за създаден дефицит от 300-400 калории, те често се запълват много лесно с “малко повече си хапнах, но спазвам” , например вместо 3 белтъка и 1 жълтък на закуска хапваме 3 цели яйца, на вечеря имаме 100 гр сьомга, но сме купили по-голям котлет и порцията става 200 гр, на обяд сме “изтървали” зехтина и вместо 1 супена лъжица са станали 2, а и “нямаше 100 гр пилешки гърди и хапнах 150 гр “чисти телешки” кюфтета… ” това всичко са примери от практиката, които изобщо не се забелязват, но с тези 3 малки грешки запълнихме дефицита от над 400 калории. Принципно, когато целта е задържане на теглото, това не е никакъв проблем, но когато искаме да сваляме… трябва да се придържаме точно към плана.
– Малики “безвредни” хапки – често в офиса някой черпи с бонбони, “домашни” храни или нещо “диетично”, още по-често това се гарнира с чаша сок, капучино или безалкохолно, малко ядки… всичко това “за да не обидим” човека рязко запълва дефицита, отделно от това стимулира отделянето на инсулин, което автоматично “изключва” горенето на мазнини. Винаги съм твърдял, че малките “незабележими” хапки са в основата на “спазвам диета, но нямам резултати”
– Алкохол – още един “тих враг” на прогреса! Алкохолът действа много различно при различните хора. В моята практика имам различни случаи – в едни от тях консумацията на 1-2 чаши вино абсолютно всяка вечер не е никакъв проблем и такива, в които 1 бира през ден – два води до абсолютен блокаж на прогреса. Строго индивидуално е, но ако трябва да обобщя 70% от хората, които консумират алкохол по време на диета имат по-лоши резултати в сравнение на тези, които не консумират.
За да не се чудите какви храни, кога да консумирате, дали правите нещата правилно, за да черпите мотивация и съвети, за да има пред кой да се отчитате и кой да следи вашия прогрес…. може да го направим #ЗАЕДНО! Чрез моите ИНИДИВУАЛНИ ХРАНИТЕЛНИ И ТРЕНИРОВЪЧНИ РЕЖИМИ!