Топ 10 суплементи за хора над 40 годишна възраст
С остаряването, нуждите от хранителни вещества, витамини и минерали в тялото се променят.
При мъжете след 40 годишна възраст нивата на тестостерон започват да спадат и сами могат да забележат, че е по-трудно да извличат резултати с фитнес упражнения.
При жените се наблюдава загуба на мускулна маса и костна плътност, повишаване на процента телесни мазнини, промени в хормоналния баланс, нарушен сън и непълноценно възстановяване, разсеяност и по – лесно уморяване.
Ето и кои са топ 10 суплементите за поддържане на добро здраве след 40 годишна възраст:
-
Колаген
Колагенът е най-разпространеният протеин в човешкото тяло, който държи целия ни организъм заедно. Той се намира в костите, мускулите, сухожилията и кожата, където образува скеле, което придава здравина и структура.
Ендогенно произведеният колаген (т.е. колагенът, синтезиран от организма) играе много важна роля за здравето. Разграждането и изчерпването на естествения колаген в тялото ни пък се свързва с редица здравословни проблеми. Ето защо е важно да го приемаме като добавка.
2. Хиалуронова киселина
Xиaлypoнoвaтa ĸиceлинa ce cpeщa във вcяĸa eднa ĸлeтĸa oт opгaнизмa нa чoвeĸa, нo ĸoнцeнтpaциятa й e виcoĸa caмo в oпpeдeлeни opгaни. B paзличнитe чacти нa тялoтo xиaлypoнoвaтa ĸиceлинa изпълнявa paзлични фyнĸции. Зa cъжaлeниe, тя имa пepиoд нa paзгpaждaнe, пo-ĸpaтъĸ oт тpи дни, a пpи ĸoжaтa дopи и пo-ĸpaтъĸ oт eдин дeн. Πopaди тaзи пpичинa e вaжнo opгaнизмът пocтoяннo дa cинтeзиpa xиaлypoнoвa ĸиceлинa. Xиaлypoнoвaтa ĸиceлинa e въглexидpaт (мyĸoпoлизaxapид), ĸoйтo ce oтĸpивa ecтecтвeнo в пoвeчeтo ĸлeтĸи нa чoвeшĸия opгaнизъм. Haй-виcoĸa e ĸoнцeнтpaциятa й в cинoвиaлнaтa тeчнocт и в cъeдинитeлнaтa тъĸaн.
Xиaлypoнoвaтa ĸиceлинa:
– cтимyлиpa cинтeзa нa ĸoмпoнeнтитe нa xpyщялния мaтpиĸc;
– e нeзaмeнимa зa здpaвeтo и paзтeгливocттa нa cтaвнитe вpъзĸи и cyxoжилия;
– peдyциpa бoлĸaтa и oтoĸa в cтaвите;
– e oтгoвopнa зa eлacтичнитe ĸaчecтвa нa cтaвнaтa тeчнocт, ĸaтo въздeйcтвa cмaзвaщo, пpoтивoвъзпaлитeлнo, xoндpoпpoтeĸтивнo и yчacтвa в дocтaвĸaтa нa xpaнитeлни вeщecтвa дo cтaвния xpyщял;
– пoтиcĸa paзpyшaвaнeтo нa xpyщялa, ĸaтo peдyциpa aĸтивнocттa нa пpoтeинaзитe и нa възпaлитeлнaтa cинoвиaлнa peaĸция;
– изпълнявa фyнĸциятa дa изxвъpля oтпaднитe пpoдyĸти, тъй ĸaтo xpyщялитe нямaт ĸpъвoнocни cъдoвe.
3. Витамини
Витамините са органични вещества, необходими за живота. Те са от голямо значение за нормалното функциониране на организма и не могат да бъдат произведени (с малки изключения) или синтезирани в него. Невъзможно е да живеем без наличието на всички необходими витамини. Нужни за растежа, жизнеността и доброто физическо състояние, витамините се откриват в минимални количества във всички натурални храни. Ние получаваме витамини именно от тези храни или от добавките към тях.
Витамините са компоненти на ензимната ни система – те активизират и регулират метаболизма и настройват организма за функциониране при висок коефициент на полезна работа. В сравнение с поемането на други хранителни вещества, количеството на приетите витамини е минимално. Същевременно недостигът дори на един витамин може да постави в опасност целия човешки организъм. Така че примът им като добавка е задължителен.
4. Минерали
Ако е лишен от необходимите минерали, организмът ни не може цялостно да абсорбира хранителните вещества и да елиминира отпадъците. Затова в стремежа си към естествено здраве е необходимо да добавяме минерали към своето меню. Благодарение на новите технологии, растителни минерали се предлагат във форма, която позволява да се асимилират до сто процента в организма.
5. Коензим Q10
Коензим Q10 е нормална съставка на човешкия организъм. Синтезира се в черния дроб на всички бозайници и голяма част от гръбначните животни, открива се и в растенията, но в незначителни количества. По същество Co Q10 е мастноразтворим витамин и се резорбира в тънките черва под формата на водоразтворими мицели заедно с другите мастноразтворими витамини и хранителни мазнини. Този процес е в тясна зависимост с жлъчната секреция.
Намаляването на Co Q10 с 25% в кръвта на човек води до възникването на различни заболявания, а концентрация под 50% е недопустима, защото води до летален край. Доказано е, че започва да снижава нивата си след 20-годишна възраст на индивида. Над 40-годишна възраст вече е наличен понижен синтез, чието ниво е строго индивидуално. Следователно намалява съществено ефективността на имунната система. Понижена е резистентността към различни заболявания с инфекциозен и неинфекциозен характер, понижен е противотуморният имунитет. Промените са закономерен резултат от процеса на стареене.
Не съществува диета, която да осигури достатъчен внос на коензим Q10. В най-големи количества той се открива в храните с животински произход – меса, черен дроб, риба, но концентрациите са много ниски, което означава консумацията на огромни и непосилни за храносмилателната система количества. Това налага прием на пречистен концентрат коензим Q10 в подходяща перорална форма.
6. Ресвератрол
Ресвератролът е изключителен антиоксидант, открит в люспите на гроздето и в червеното вино. Той е и естествено противогъбично и антибиотично средство, с превантивни, терапевтични и подобряващи здравето свойства. Насърчава производството на клетъчна енергия, унищожава свободните радикали, благоприятства сърдечната дейност, подобрява глюкозната толерантност, тонизира и освежава. Подобрява здравето на сърцето, спомага за предотвратяване на инфаркт и инсулт, намалява риска от развитие на рак.
7. Омега 3
Омега 3 укрепват здравето на сърцето и артериите по редица начини, свързани с поддържане нивата на триглицеридите, кръвното налягане и честотата на сърдечния ритъм в нормални граници.
Мастните киселини са едни от най-препоръчваните елементи за по-голяма съсредоточеност и по-остър ум. Мозъкът съдържа определено количество мазнини. Фактически, около 20 % от мастните киселини в мозъчната кора са DHA. Тяхната задача там е да осигуряват оптимални параметри свързани с клетъчната структура, необходима за връзките между невроните. В резултат от присъствието им, паметта и когнитивните функции на мозъка по правило отслабват значително по-бавно с напредването на възрастта.
Омега 3 мастните киселини подпомагат оптималния метаболизъм и са полезни при спазване на диета, чиято цел е трайна загуба на килограми. Изследванията показват, че най-удачната комбинация от двете киселини е съотношението 360 mg. ЕРА към 1560 mg. DHA дневно.
8. Глюкозамин
Глюкозаминът се извлича от морски миди, но може да бъде и лабораторно произведен. Една от най-често срещаните форми на глюкозамин на пазара е глюкозамин хидрохлорид. Глюкозаминът е комплекс от аминокиселини и захари, които влизат в директния синтез на глюкозаминогликани. Те имат структурно укрепващо действие в организма. Служат също така за производство на синовиална течност, която спомага работата на ставите – намалява триенето и предпазва ставата от „износване”.
Човешкият организъм нормално произвежда глюкозамин, който с напредване на възрастта намалява значително. Освен това глюкозаминът взима участие в процесите на активно хрущялно производство. Прилага се при остеоартрит, болки в коляното, болка в гърба и глаукома.
9. Лутеин
Лутеинът е каротеноид, който за разлика от алфа и бета каротина не се счита за провитамин А, тъй като в организма не се превръща в ретинол. Той служи като пигмент за поглъщане на светлината и защитава организма от вредните слънчеви лъчи и от свободните радикали. Според статистически данни около 75% от хората имат недостиг на лутеин. Този каротеноид трябва да се набави отвън, защото организмът не може да си го произвежда самостоятелно. Дефицит на лутеин се наблюдава основно при пушачите и хората със светли очи. Лутеинът има силна антиоксиданта дейност, като в качеството си на антиоксидант той защитава клетките в тялото от вредните свободни радикали. Освен това каратеноидът подобрява здравето на очите. Те представляват хранилища за съхранение на каротеноидите в организма.
10. Калций
Калцият е най-често срещаният минерал в тялото и играе огромна роля във формирането на костите. Той е жизненоважен и за други функции на тялото, като способността на мускулите да се съкращават, както и за съсирването на кръвта.
99% от него се съхранява в костите и зъбите – през целия ни живот, макар и да изглежда другояче, те всъщност са жива тъкан, която постоянно се обновява: новата кост се изгражда едновременно с рушенето на старата.
Докато растем, калцият служи за изграждането на костите и уплътняването им. Пикът на този процес е някъде около 30-та година на човека, след което следва балансиране. С напредването на възрастта, костите лека-полека започват да губят твърдостта и способността си да се обновяват, което ги прави по-крехки и по-трудни за възстановяване при травми.
Ако не приемате достатъчно калций, тялото ви ще започне да „краде” от костите и зъбите, за да е „сигурно”, че ще има достатъчно, за да изпълнява другите си функции.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook