Пробиотици – какво представляват и каква е тяхната роля в тялото? Част 1
Тялото ни се населява от трилиони живи бактерии, като те са дори повече от нашите собствени клетките. Общото количество на микроорганизмите в човешкото тяло е средно около 2,5 – 3,5 кг. Това са патогенни (лошите болестотворни микроби, които често са причина за инфекции) и пробиотични бактерии (добрите живи бактерии, които ни помагат против инфекции, подобряват храносмилането и усвояването на храната, имунната система и цялостното функциониране на организма).
В тази статия ще ви разкажа повече за пробиотичните бактерии. Почти всеки е чувал за тях, но не всеки знае колко различни видове има, разликата между щамовете, здравословните ползи, както и кои са факторите, които им влияят.
Какво са пробиотиците и къде са локализирани?
Пробиотиците са живи „добри“ бактерии, които населяват естествено нашето тяло. Най-голяма част от тях колонизират червата. Има също така в устната кухина и върху кожата.
Какво се случва с тях след като попаднат в тялото ни?
- Когато приемаме храни или добавки богати на пробиотици първото предизвикателство пред което се изправят е стомашните киселини. Значителна част от бактериите умират преминавайки през стомаха, като стойностите варират според видовете и щамовете. Има микроогранизми, които са по-издръжливи на ниското pH (киселинността) в стомаха.
- Не всяка бактерия е такава и поради тази причина повечето компании внедряват различни технологии на капсуловане, които да намалят броя на умриращите бактерии в стомаха. Също така, почти всички пробиотици на пазара се маркетират като продукти с живи колонизиращи единици (CFU/g) от 1 милиард и нагоре. Реално често до чревната стена достигат 10 пъти по-малко от тях.
- Следващото предизвикателство пред пробиотичните бактерии е прикрепянето към чревната стена или така наречената адхезия. Това е качество, което варира според вида и щама на бактерията. Отново много малко пробиотични бактерии успяват да се закачат достатъчно добре и за съжаление напускат тялото ни.
- Тези, които успяват да прилепнат към чревната стена имат задачата да формират колонии, които се хранят с фибри (пребиотици), размножават се и синтезират, витамини, мастни киселини и бактериоцини, които подтискат болестотворните бактерии.
- Различните пробиотици имат различна ефективност и здравословни ползи. Ако обаче съответните щамове нямат необходимата издръжливост срещу изброените препятствия, те просто не са в състояние да свършат необходимата работа, съответно често не се усеща резултат от хората, които ги приемат.
- Важно е да се отбележи, че дори най-силните и издръжливи пробиотични бактерии много рядко могат да предизвикат резултат в рамките на няколко дни. Обикновено, за повечето здравословни ползи като разграждане на лактозата, подобрена усвояване на белтъчините и храносмилане като цяло, както и засилване на имунитета е необходим период на прием най-често от поне 1-3 седмици.
- Също така много от пробиотиците пребивават в червата ни за кратко време. За да усещаме дългосрочно ефекта е важно да приемаме храни и хранителни добавки богати на пробиотици ежедневно също както е важно да приемаме храни и добавки богати на протеини и аминокиселини, за да се възстановяваме след тренировка.
- Това е така защото баланса между пробиотичните и патогенните микроорганизми е много крехък и много фактори оказват влияние върху него.
Кои са основните причини за намаляване на пробиотиците в организма ни водещи до влошени здравословни функции?
- Когато ядем храна, която не е прясно приготвена, а е престояла 12 часа или повече, особено извън хладилник е много вероятно да е започнала да развива патогенни микроорганизми. Когато тези микроорганизми се размножат прекалено много започват да я развалят.
- Такава храна се води микробиологично замърсена и може да предизвика подуване и газове, както и сериозни инфекции според времето, което е престояла извън хладилник.
- Също така бързата и високомазнинна храна позната във фитнес средите като „мръсна храна“ според някои проучвания подхранва болестотворните бактерии.
- Друг сериозен проблем, който доказано намалява наличието на полезните бактерии е стресът. Физическият стрес, който тялото ни понася по време на тренировка, както знаете може да бъде много силен. В резултат имунитета ни спада и от там намалява и броя на пробиотиците.
- Психическият стрес, който е често срещан проблем при много хора в наши дни е доказано вреден за чревният баланс, имунитета и цялостното ни здраве. Има все повече информация за връзката между мозъка и червата, чрез която тези два органа постоянно си комуникират. Това става, чрез невронни сигнали и влияе най-вече по отношение на това как се чувстваме емоционално.
- Интересен факт, е че над 90% от хормона на щастието Серотонин се продуцира не в мозъка, а в червата. Все повече проучвания доказват, че колкото по-балансиран чревен тракт имаме толкова по-спокойни и щастливи се чувстваме.
- Съществена част от нашите ежедневни навици като например тютюнопушенето, приема на някои добавки и препарати, прием на алкохол, кафе, както и храни с голямо количество подсладители убиват в сериозна степен пробиотиците. Храните богати на захар от своя страна засилват развитието на болестотворните бактерии по същият начин както и бързата висококалорична храна.
- Липсата на достатъчно сън също се отразява негативно на чревният баланс. Учени са установили симбиотична връзка подобна на тази между червата и мозъка, по отношение на съня и пробиотичните бактерии.
- Някои изследвания показват, че небалансираният чревен тракт води до проблеми в синтезирането на хормони отговорни за по-добрия сън. И обратното, когато не си набавяме достатъчно сън, това може да се отрази на промяна в чревната микрофлора.
- Имайки предвид колко много от ежедневните ни навици въздействат негативно на чревният баланс е много важно да приемаме храни и добавки богати на пробиотици. Това ще ни помогне да възвърнем този баланс и да сме здрави и силни за по-дълъг период от време.
- Проблем в наши дни са малкото храни богати на живи пробитични бактерии поради фактори като начинът на производство на много хранителни продукти и напитки и липса на достатъчно органично производство.
- Поради тази причина е важно да изберем висококачествен пробиотик под формата на хранителна добавка или ежедневен прием на храни в които сме сигурни, че има пробиотици.
- Често такива храни са био киселото мляко, бялото саламурено сирене, кисели краставички, киселото зеле, традиционната Българска луканка и суджук и други. Също така има някои продукти на пазара, които добавят допълнително към формулата си пробиотици като протеинови вафли и (мъфина).
- Все пак поради технологиите на производство най-голямо количество пробиотици присъства в хранителните добавки, така че е важно всеки човек индивидуално да направи своя избор на базата на своите хранителни навици, здравословно състояние и лични нужди.
Очаквайте следлащата седмица ЧАСТ 2:
Как да разграничаваме различните пробиотици на пазара? Какви са здравословните ползи?
Like & Share