Петте най – добри натурални супресанта на апетита
Основната причина, поради която хората не успяват да се свалят излишните килограми е неспособността им да спазват диета.
Но защо се получава така?
Някои от тях се отегчават от всекидневното следене на храните и липсата на прогрес, и се връщат към старите си хранителни навици. Други искат мигновено да се отърват от излишните килограми, подлагат се на големи лишения и съответно страдат от липса на енергия, раздразнителност и глад. Постоянно мислят за храна, в резултат на което залитат в другата крайност на преяждане, което връща загубените килограми, че и отгоре.
Отслабването изисква спазването на калориен дефицит в продължение на седмици, дори месеци. Това означава, че за да видите някакви резултати, трябва да консумирате по – малко калории, отколкото изразходвате продължително време.
Повечето хора нямат проблем с това да са на калориен дефицит в рамките на няколко дни, дори седмица, но колкото по – дълъг става периода, толкова по – трудно е ограничаването.
Гладът – основният фактор, който възпрепятства успеха
Редица са нещата, които можете да направите, за да се преборите с чувството на глад и повишения апетит. Можете да хапвате повече протеин и богати на фибри плодове и зеленчуци, да консумирате по – малко полуготови храни и да тренирате, но ако режимът продължи дълго, гладът става значително по – осезаем особено между храненията.
Можете да потиснете апетита с помощта на естествени супресанти. Те са здравословни, ефективни, натурални и ще ви помогнат да го обуздаете без да навредят на здравето ви.
Какво представляват тези супресанти?
За да изясним този въпрос, трябва първо да дефинираме понятието апетит.
Според тълковния речник апетит е „естественото желание да задоволим нуждите на тялото за храна“, „силно желание или харесване на нещо“. Апетитът леко се различава от глада, главно с това, че е психологически импулс, а не физиологичен.
Гладът може да бъде дефиниран като физическо усещане на нужда от храна, докато апетитът като емоционално желание за храна.
Например, ако сте на калориен дефицит в рамките на три месеца, в края на този период вероятно ще изпитвате глад между храненията. Това се дължи на редица физиологични промени, които настъпват в тялото ви в отговор на калорийния дефицит, като понижаването на хормона лептин и повишаването на хормона грелин, което ви кара да усещате глад.
В същото време, можете да приемате достатъчно калории и да имате нормални нива на лептин и грелин, да нямате физическа нужда от още калории и пак апетитът ви да се изостри при миризмата на прясно изпечен сладкиш.
С други думи, гладът е това, което ви кара да станете от дивана и да отидете до хладилника, докато апетитът е това, което ви кара да изберете чийзкейк пред моркови.
Когато тялото достигне определено ниво на телесни мазнини – 8% при мъжете и 18% при жените, не може да се направи много, за да се противопоставим глада. И ако това е тъжна новина за тези, които искат да са изчистени и релефни 365 дни в годината, от еволюционна гледна точка има смисъл.
Хубаво е да знаете, че гладът е преди всичко механизъм за оцеляване и е карал човечеството да търси и да воюва за храна през годините на еволюция.
Дори някои учени смятат, че от еволюционна гледна точка, анорексията е резултат от факта, че хората е трябвало да изкарват продължителни периоди без храна. Според тях гените, които карат хората да гладуват са същите, които са позволявали на предците ни да оцеляват през дългите периоди на глад.
От тази гледна точка, елиминирането на глада би било глупаво. При апетита обаче, нещата са различни. Напълно здравословно и нормално е да имаме завишен апетит в някои часове от деня, но в днешно време заобикалящата ни среда е така моделирана, че да държи апетита ни висок 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
Пример за това е фактът, че големите хранителни вериги стратегически позиционират топлите си щандове така, че да са първото нещо, което да изкуши клиентите. Ароматът на пекарните в моловете и летищата се разнася сред огромни тълпи от хора.
Телевизиите и радиата непрекъснато излъчват реклами на най – различни храни. Хранителните компании инвестират огромен бюджет в създаването на възможно най – вкусните и най – малко засищащи храни, карайки ни да изяждаме хиляди калории под формата на джънк фуд и да искаме още и още.
Порциите в ресторантите стават все по – големи, за да задоволят нуждата на хората да преяждат.
Всички тези фактори непрекъснато стимулират колективния ни апетит за храна много повече отколкото е необходимо да задоволим глада си и основните си хранителни нужди. Това е причината, поради която не препоръчвам отслабване посредством вслушване в нуждите на тялото. В средата, в която живеем, резултати са налице единствено от добре планирано и стриктно хранене.
Придържането към хранене богато на белтъчини, фибри и полезни мазнини ще ни спаси от посягането към боклучава и вредна храна. Другото, от което можем да са възползваме са натурални супресанти на апетита.
Какво представляват те?
Натуралните супресанти на апетита понижават желанието за храна и не съдържат синтетични вещества, които биха имали дългосрочен негативен ефект върху тялото.
Технически погледнато, всяко нещо, което намалява апетита може да се счита за супресант включително правенето на упражнения и адекватната доза сън. Но когато говорим за натурални супресанти, хората се сещат предимно за добавки и билки, и това е причината да се съсредоточим именно върху тях.
Ето ги и петте най – добри натурални супресанти на апетита:
1. Протеин
Протеинът е най – засищащият макронутриент с най – малко калории. Всеки консумиран грам протеин намалява апетита много повече от грам въглехидрат или грам мазнини.
Протеинът на прах съдържа основно и почти единствено протеин, което означава, че ако трябва да си набавите същото количество протеин от други храни, то ще е съпроводено със съответното количество мазнини. Протеинът на прах е чудесна опция за набавяне на необходимото количество протеини за деня, ако не сте в настроение да си приготвяте още една порция пилешки гърди или белтъци. Освен това, висококачественият протеин на известните марки е доста вкусен, което го прави чудесен начин да се поглезите.
Животинският протеин може да бъде телешки, суроватъчен, млечен и яйчен. Растителният може да бъде от коноп, елда, киноа, соя, пшеница, ориз, грах и т.н.
Разбира се, животинските протеини са за предпочитане, защото имат по – добра биологична активност.
2. Кофеин и кафе
Кофеинът е стимулант и увеличава нивата на невротансмитерите катехоламини в тялото.
Основните катехоламини участващи в загубата на тегло са епинефрин и норепинефрин, защото ускоряват метаболизма, увеличават желанието за физически дейности и потискат усещането на глад.
За разлика от редица други опасни стимуланти, кофеинът се възприема добре от тялото дори и в по – големи дози. Проблемът е, че механизмът, който тялото използва, за да намали апетита в отговор на стимулант като кофеина, причинява гадене и поради това някои хора не се чувстват добре след прием на повече кофеин.
Друг недостатък на кофеина е, че след няколко седмична употреба, тялото привиква към него и ефектите като потискане на апетита и повече енергия изчезват.
За да запазите чувствителността на тялото към кофеина, хубаво е на всеки две седмици прием да правите една или две седмици почивка.
Кофеиновата чувствителност е строго индивидуална и затова при някои хора малките дози имат същия ефект като по – големите върху други, за по – кратки или по – дълги периоди.
3. 5-HTP
5-хидрокситриптофан е вещество, което участва в метаболизирането на аминокиселината триптофан, съдържаща се в храни като мляко, месо, картофи, тиква и зеленолистни.
Триптофанът се конвертира в серотонин в мозъка. Серотонинът е основният невротрансмитер отговорен за усещането за щастие. Също така, участва в контрола на апетита, като колкото по – високи са нивата му в мозъка, толкова по – слабо е желанието ни за храна.
Проучванията показват, че когато се приема с храна, 5-HTP увеличава чувството за ситост и така ни помага да контролираме апетита.
Сигурно се питате, след като 5-HTP се конвертира в триптофан в мозъка, защо да не приемаме триптофан под формата на добавка.
За разлика от l-триптофан (най – разпространената форма), 5-HTP може да преминава бариерата мозък-кръвообращение и е за предпочитане пред серотонина поради по – голямата безопасност при орален прием.
Ефективната доза на 5-HTP варира между 150 и 500 мг.
4. Синефрин
Синефрин е химическо съединение, което се съдържа в по – горчивите цитрусови плодове. По състав то е близко до ефедрина, адреналина и норадреналина, които стимулират разграждането на мастните киселини. Синефринът не е толкова мощен в действието си, но ефектът му е подобен.
Синефринът е лек стимулант и е чудесен за потискане на апетита. Подобно на кофеина, синефринът увеличава нивата на катехоламини в кръвта и изпраща сигнал до мозъка за понижаване на апетита.
Също така, предлага и някои други ефекта свързани с редукцията на теглото – ускорява базовия метаболизъм и липолизата; блокира рецепторите на мастните клетки, които възпрепятстват мобилизацията им; увеличава термичния ефект на храната; има синергично действие с кофеина в горенето на телесните мазнини.
5. Йохимбин
Йохимбинът се извлича по химичен път от африканското растение йохимбе. Известен е основно с това, че ускорява разграждането на упоритите телесни мазнини, но също така е ефективен супресант на апетита.
Подобно на кофеина и синефрина, йохимбинът повишава нивата на катехоламини в тялото, което от своя страна понижава апетита. Приемът на йохимбин подобрява и физическата издръжливост.