Миостатинът и мускулната маса
Миостатин е хормон, който възпрепятства мускулния растеж, така че по – високите му нива означават по – малко мускули.
Производството на миостатин е заложено в ДНК на почти всички гръбначни животни от гена MSTN. Той кодира производството на клас молекули с общото наименование Трансформиращ фактор на растежа-бета (TGF B). Една от структурните разновидности на този тип протеинови молекули е Разграничаващият фактор на растежа-8 (GDF8) или миостатин.
Миостатинът присъства и е активен във всички мускули на човешкото тяло, отговарящи за движенията. При мъже на възраст между 20 и 55 г. концентрацията му обикновено е ок. 28 pg/ml (1 пикограм = 0,000001 микрограм; 1 милилитър = 0,01 децилитър, б. ред.). Миостатинът започва да функционира още в ранните етапи на ембрионалното развитие като естествена спирачка за ограничаване на мускулния растеж.
Смята се, че от еволюционна гледна точка, човекът е наследил този рудиментарен контрол върху мускулното развитие от животните, при които той се е появил, за да предотврати превръщането им в свръхмускулести, едри, тежки и тромави грамади, които нямат възможност да избягат от по-едрите хищници.
Ползи от блокиране или понижаване на миостатина
- Блокирането на миостатина може да предотврати намаляването и дегенерацията на мускулите.
В човешкия организъм, нивата на миостатин се повишават с напредването на възрастта. Това е един от механизмите, които причиняват загуба на мускулна маса, когато човек остарява. Доказано е, че и при мъжете, и при жените този процес започва в периода на 40-те. Докато навърши 80 години, човек губи около 50% от мускулната си маса. Това състояние е известно като саркопения. Понижаването на миостатина забавя този процес.
Блокирането на миостатина предотвратява отслабването на мускулатурата, получено в резултат на дълги периоди на обездвижване. Също така, предотвратява загубата на мускулна маса причинено от редица заболявания, като сърдечна недостатъчност, рак, мускулна дистрофия тип Дюшен, болест на Хънтингтън и т.н. Намалените нива на миостатин водят до ускоряване на регенерирането и възстановяването на мускулните влакна, заздравяват ги и ги предпазват от разрушаване.
2. Води до натрупване на мускулна маса.
При потискането на миостатина, сателитните клетки в мускулите започват да се размножават и посредством ред трансформации се превръщат непрекъснато в мускулни клетки, което на практика осигурява неограничен ресурс за мускулен растеж, дори и без строг хранителен и тренировъчен режим.
Животни и хора, при които в резултат на естествена мутация липсва или е модифициран гена за производство на миостатин, или пък не работят рецепторите, от които зависи активността му (активин тип 2, б. ред.), могат да се похвалят с повече и по-добре развити мускули – около 2 пъти повече мускулна маса, а подкожните мазнини – до 2 пъти по-малко, както и по – голяма продължителност на живота.
3. Може да предотврати наднорменото тегло.
Чрез експериментално предизвикано потискане на миостатина в скелетната мускулатура на опитни мишки било постигнато значително подобрение в инсулиновата чувствителност и мастната обмяна.
Също така, доказано е, че блокирането на производството на този хормон може да доведе до намаляването на мастната тъкан и предотвратяването на диабет от 2 тип.
Как да блокираме производството на миостатин?
Има редица начини за потискане на миостатина. Това е важно не само за тези, които се стремят към по – голям мускулен растеж, но и за болните и възрастните, чиято мускулатура отслабва с течение за времето и те стават зависими от чужда помощ дори за ежедневните си активности. Нека разгледаме някои от тях.
- Тестостерон
С напредването на възрастта нивата на тестостерон спадат. Този факт е сериозен проблем за мъжете на средна възраст по отношение на запазване на мускулната маса и нормалните ежедневни функции. При младите мъже, ниските нива на тестостерон са причина за наднормено тегло, гинекомастия и женски маниери.
Терапията с тестостерон спира загубата на мускулна маса и намалява оксидативния стрес. Това се случва по редица пътища, единият от които е потискането на производството на миостатин. Вече имаме по-ясна представа каква е връзката между тестостерона, покачването на мускулна маса и миостатина.
Проверете тестостерона си, ако имате симптоми, като спад в енергията и либидото или депресия. За да повишите нивата му, променете диетата си, като елиминирате захарта и преработените въглехидрати, но увеличите приема на мазнини. Започнете да тренирате с тежести, приемайте ДИМ или берберин.
2. Прием на епикатехин
Епикатехинът е полифенол, който се съдържа в зеления чай и шоколада. Експериментите с мишки показват, че той намалява нивата на миостатин с 18% и увеличава фолистатина – инхибитор на миостатина, с 56%. При хората, приемът на епикатехин в рамките на 7 дни увеличава силата на захвата със 7% и съотношението на фолистатин/миостатин с 49%.
Зеленият чай и шоколада съдържат прилични количества епикатехин в зависимост от качеството си. Все пак те не са достатъчни, така че приемайте епикатехин и под формата на хранителна добавка.
3. Прием на левцин и креатин
Левцинът, една от аминокиселините с разклонена верига, както и креатинът намаляват експресията на гените свързани с миостатина. Левцин можете да приемате по 5 гр. на ден, а кретаин по 2-3 гр., три пъти дневно.
4. Фолистатин
Хормонът фолистатин е антагонист на миостатина и може да се използва при лекуването на мускулна атрофия.
Употребата на фолистатин извлечен от яйчени жълтъци, значително увеличава чистата мускулна маса при бодибилдърите. Експеримент с прием на фолистатин по 10 гр. дневно в рамките на 12 седмици води до покачване на 1,7 кг. чиста мускулна маса.
За да блокирате производството на миостатин в тялото си, можете да използвате комбинация на някои от тези методи. Целта може да бъде не само покачване на мускулната маса, а и забавяне на процесите на стареене.
Странични ефекти от потискането на миостатина
При плъхове без ген за производството на миостатин е установено изтъняване на сухожилията, по-малка фибропластна плътност и по-малки количества колаген тип 1, което е предпоставка за по-чести и по-сериозни травми в областта на сухожилията и ставите. При всички с подобна генетична мутация лавинообразното натрупване на мускулна маса, което особено при животните води до гротескни резултати, е свързано с много по-мощно и интензивно съкращаване, което повишава в пъти опасността от скъсването им, тъй като по-големите размери не ги правят по-здрави.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook