НАЙ-ДОБРИЯТ РЪКОВОДИТЕЛ ЗА ТРЕНИРОВКА НА КРАКАТА
Повечето хора мислят, че докато тяхната тренировъчна програма за крака включва упражнения за квадрицепса и задните бедра, всичко е наред. Мисията е изпълнена, нали?
Далеч не!
И така, каква е най-добрата тренировка за краката?
Има много повече детайли в тренировката на краката, отколкото си мислите, особено ако нямате ген и те да растат и се развиват с малко усилия.
Когато става въпрос за трениране на краката, вие не трябва да изпълнявате десетки упражнения, но трябва да знаете кои упражнения да изберете, за да видите най-добрите резултати. Да не забравяме, че бедрата са най-голямата мускулна група, която е съчетана от бързи и бавни мускулни влакна. Едните дават повече сила и експлозивност, а другите издръжливост.
- Колко често да се тренират.
- С какъв брой повторения и серии.
- Какви почивки.
Ето разбивка на това, което ще получите в този пълен ръководител за тренировка на краката:
- АНАТОМИЯ НА МУСКУЛИТЕ НА КРАКАТА
- ЗАЩО СА ВАЖНИ ТРЕНИРОВКИТЕ НА КРАКАТА?
- КОЯ Е НАЙ-ДОБРАТА ТРЕНИРОВКА ЗА КРАКАТА?
- КОИ СА НАЙ-ДОБРИТЕ УПРАЖНЕНИЯ ЗА ЩАДЕНЕ НА КОЛЕНЕТЕ?
- КОИ СА НАЙ-ДОБРИТЕ УПРАЖНЕНИЯ ЗА ПРАСЦИТЕ?
- КАК ДА УВЕЛИЧИМ ОБЕМА НА КРАКАТА?
Също така ще отговарям на някои често задавани въпроси, свързани с упражнения за крака и тренировките на краката, включително дали тренировките на краката могат да ви направят по-бързи, кои са най-добрите тренировки на краката, така, че да щадите коленете.
- АНАТОМИЯ НА МУСКУЛИТЕ НА КРАКАТА
Квадрицепсът, задните бедра, адукторите, абдукторите и прасците се мускули са всички важни големи мускулни групи в краката, които могат да бъдат насочени с тренировки на краката в спортната зала или у дома.
КВАДРИЦЕПСЪТ
Мускулите на квадрицепса са най-големите основни мускули в краката и те имат четири глави или секции:
- Вастус Медиалис
- Вастус Интермедиус
- Вастус Латералис
- Ректус Феморис – единствения, който се прикрепя за таза и спомага да повдигането на крака.
Квадрицепсът е изключително мощен мускул, който не може да бъде достатъчно развит само чрез бедрено разгъване. За неговото развитие са необходими смесени упражнения с големи тежести. При тях, чрез подходяща техника, може да насочите натоварването към квадрицепса, като намалите участието на задната част на бедрата и седалището. Това се постига чрез повече активизиране на колянната става в упражнението и по-малко на тазобедрената.
Някои от примерите са: клякане с повдигнати пети (Cyclist squat), Хакен клек, сиси клякане, разделно клякане с повдигнат преден крак (Front foot elevated split squat), по-ниско поставяне на ходилата при лег-пресата и други. Основната цел е да се постигне максимален обхват на коленната флексия и екстензия, при минимално движение в тазобедрената става.
Всички четири глави на квадрицепса работят едновременно при разгъване на коляното. Малки промени в упражненията могат да насочат по-голямото натоварване към определена глава от квадрицепса и така да балансирате развитието на мускулите.
Rectus femoris е най-активен в началото на разгъването от напълно сгънато коляно, т.е. при ъгъл под 90 градуса в колянната става. След като коляното се разгъне право, активността на vastus lateralis и vastus medialis се увеличава, особено в последните 10-15 градуса на разгъването. Знанието за това позволява по-целено насочване на натоварването чрез контролиране на обхвата на движение, например чрез удължаване на фазата на отпускане на машината за бедрено разгъване или чрез използване на непълен обхват на движение при клекове и лег-преси.
Смята се, че широк разкрач натоварва повече vastus medialis, докато тесен разкрач – vastus lateralis, макар че това е предмет на дебати.
При бедрените разгъвания, завъртането на бедрото навътре увеличава натоварването върху външната част на квадрицепса, докато завъртането навън – върху вътрешната част.
За по-голямо натоварване на vastus lateralis при смесени упражнения може да се използват ротирани бедра – събрани пръсти и раздалечени пети. Въпреки това, това увеличава натоварването върху коленната става и трябва да се използва със съобразено количество тежести, предпочитателно в края на тренировката.
Други два мускула, чието развитие често се пренебрегва при упражненията за предната част на бедрата, са хълбочно-поясният мускул (m. iliopsoas) и шивашкият мускул (m. sartorius).
Хълбочно-поясният мускул е разположен в горната част на бедрото, пред тазобедрената става и е основният отговорен за флексията на тазобедрената става. Той е по-малко активен при повечето упражнения за бедрата и често се натоварва при упражнения за корем.
Шивашкият мускул е най-дългият мускул в човешкото тяло. Той се спуска по диагонал през цялото бедро и участва в сгъването, отвеждането и завъртането на бедрото навън в тазобедрената става, както и в сгъването в колянната става. Той не се тренира чрез упражнения, насочени специално към него, а получава достатъчно натоварване при смесените упражнения.
- Бицепс Феморис – има две добре обособени глави (дълга и къса) и заема външната част на задната част на бедрото.
- Семитендинозус – една от две главни компоненти на мускулите на задната част на бедрата. Той се намира вътре в задната част на бедрото и има роля във въртенето на глезена и разгъването на коляното.