Какво трябва да знаем за л-карнитин?
Приеман правилно л-карнитин подобрява издръжливостта по време на тренировка и спомага за подобряване на физиката. Участва в увеличаването на мускулната маса и намаляването на телесните мазнини и независимо от това какво сте чели за него, приемът му е напълно безопасен.
В тази статия ще разясня защо не трябва да се страхувате от л-карнитин. Напротив, той е чудесен инструмент по пътя към перфектната фигура.
Какво е л-карнитин?
Въпреки че често бива категоризиран като аминокиселина, технически той не е. Счита се за витамино подобно и амино подобно съединение към групата на витамин В. Когато за пръв път бива изучаван през 1950 г., л-карнитин е наричан витамин ВТ.
Образува се в черния дроб и бъбреците от аминокиселините лизин и метионин. Складира се в други части на тялото, предимно в мускулите (включително сърцето), мозъка, дори в спермата при мъжете.
Чрез храната си го набавяме предимно от месото и другите животински продукти. Може и от някои растителни продукти като авокадо и соя, но като цяло месото е най – добрият източник – колкото по – червено, толкова по – добре.
Карнитин съществува в две форми: Д-карнитин и Л-карнитин. Л-формата е тази, която се среща в природата и е биологично активна. На етикетите можете да го срещнете като л-карнитин, л-карнитин л-тартрат или пропионил-л-карнитин. Всички варианти са подобни един на друг и със сходна ефективност. От друга страна, Д-формата е биологично неактивна и не се продава като добавка.
Ацетил л-карнитин, известен още като ацетил карнитин ALCAR е още една популярна суплементна форма на л-карнитин. Може да бъде открит в централната нервна система, където участва в образуването на енергия и синтеза на важния невротрансмитер ацетилхолин.
Прикрепената към молекулата на карнитина ацетилна група, увеличава нейната способност да преминава през бариерата кръв – мозък и да навлиза в мозъка, където действа като мощен антиоксидант. Това е и причината някои проучвания да предполагат, че ацетил л-карнитин може да ни осигури превенция срещу процесите на остаряване и невродегенерация.
Каква е функцията на л-карнитин?
Л-карнитин спомага за транспортирането на мазнините, по-специално на мастните киселини с дълга верига, към клетъчните митохондрии. Там те биват оксидирани (използвани като гориво), за да генерират аденозин трифосфат или АТФ. Л-карнитин работи на клетъчно ниво и когато извършвате физическа активност, и когато си почивате, но проучванията показват, че е особено ефективен по време на интензивни тренировки.
Без адекватно ниво на л-карнитин повечето мазнини не могат да стигнат до митохондриите и да бъдат изгорени за енергия. За хората с дефицит на л-карнитин това е сериозен медицински проблем. Може да доведе до слабост в мускулите, забавен растеж, уголемен черен дроб и куп други проблеми. Това е една от причините л-карнитин да се счита за „кондиционно есенциален“ нутриент: Тялото ни го синтезира, но ако не е в достатъчно количество, здравето ни е сериозно застрашено.
Други проучвания показват, че в допълнение към транспортирането на мазнини, л-карнитин увеличава и въздействието на инсулина върху мускулните клетки. Това означава, че л-карнитин държи нивата на глюкоза в кръвта ниски дори и след високо въглехидратно хранене, като същевременно спомага за попълването на гликогеновите запаси. Това е една от причините често да се препоръчва прием на л-карнитин със следтренировъчното хранене.
Някои от най – интересните проучвания на л-карнитин се фокусират върху начина, по който той подобрява физическото представяне.
Какво е действието на л-карнитин върху представянето и физическата форма?
Основната роля на л-карнитин е да участва в горенето на телесни мазнини. По време на основен период той спомага за ограничаване на покачването на телесни мазнини и за едно чисто качване на мускулна маса. Ако изчиствате, л-карнитин участва в транспортирането на мазнините до клетките за изгарянето им с цел набавяне на енергия.
Използване на мазнините за гориво: Някои от най – интересните проучвания на суплементацията с л-карнитин се фокусират върху подобряването на атлетичното представяне. Един от тях е експериментът проведен от Нотингамския медицински университет, при който участват две групи. Едната приема 2 гр. л-карнитин с 80 гр. високо гликемичен въглехидрат като първо хранене сутрин и още един път 4 часа по – късно в рамките на 24 седмици. Другата група приема само въглехидрата за същия период от време.
Изследователите открили, че по време на ниско интензивно каране на колело, приемащите л-карнитин изгорили 55 процента по – малко мускулен гликоген, като същевременно способността на тялото им да гори телесни мазнини се повишила с 55 процента. При високо интензивно каране на колело, групата приемаща л-карнитин има по – ниски нива на млечна киселина и по – високи нива на креатин фосфат, един от основните изграждащи блокове на АТФ.
По – малко умора: Когато в експеримента с каране на колело, изследователите измерили степента на умора на участниците те забелязали, че тези, които предварително са приели л-карнитин издържат с повече от 25% по – дълго. Вероятно причината е, че изгарят повече мазнини, запазвайки мускулния гликоген. Освен това, те имат по – ниски нива на млечна киселина и по – високи нива на креатин фосфат.
Прием на въглехидрати без надебеляване: Английски изследователи доказали, че независимо от приема на допълнителни 640 калории от бързи въглехидрати на ден, хората, които приемали л-карнитин не качили допълнителни телесни мазнини. От друга страна, групата, която не приемала л-карнитин качила повече от 2 кг. телесни мазнини.
Намаляване на мускулната треска и по – добро възстановяване: Редица проучвания доказват, че дози от 1-2 гр. л-карнитин дневно намаляват пораженията върху мускулната тъкан от изморителните тренировки и подобряват възстановяването.
Подобряване на кръвообращението: Ползите от л-карнитина са не само в това, че увеличава горенето на телесни мазнини и намалява използването на мускулен гликоген, но и в това, че засилва кръвоснабдяването на мускулите. Това означава, че повече нутриенти и хормони отиват там, където са най – необходими по време на тренировка.
По – високи нива на тестостерон: Доказано е, че приемът на л-карнитин увеличава количеството на рецепторите на тестостерона (известни още като андрогенни рецептори) в мускулните клетки. Колкото повече такива рецептори има в клетките ви, толкова повече тестостерон може да се свърже с тях, което стимулира мускулния растеж и увеличава силата.
Има ли странични ефекти от приема на л-карнитин?
Има няколко странични ефекта от суплементацията с л-карнитин. Приет в големи дози, може да причини гадене, коремни спазми, повръщане и диария. Редките странични ефекти включват слабост в мускулите при уремични пациенти, както и гърчове. Има и един положителен страничен ефект, който можете да изпитате при суплементация с л-карнитин. Проучване на италиански учени доказва, че при мъжка еректилна дисфункция терапията с л-карнитин е по – ефективна от терапията с тестостерон.
Как да приемаме л-карнитин?
Традиционно л-карнитин се приема преди тренировка. Но ефективността му е доказана и при прием с което и да е протеиново или въглехидратно хранене през деня, тъй като има депо ефект. Аз лично препоръчвам да приемате л-карнитин сутрин с храната.