Какво трябва да знаем, когато искаме да тренираме за БЪРЗИНА?
Бързината е едно от основните физически качества. Когато говорим за бързина в сухата теория се казва, че бързината е способност на човека да извършва движения с голяма скорост и честота, в продължение на минимален, за дадените условия, период от време. Както почти всичко свързано със тренировъчно състезателния процес, различните специалисти разкриват множество проявления на физическото качество бързина, но като цяло може да ги групираме най-общо в три групи, в които по един или друг начин да наместим всички форми на бързината: бързина на двигателната реакция, преодоляване на определени разстояния за възможно най – кратък период от време и изпълнение на често повтарящи се циклични движения.
Темите за физическите качества, са много обемни, с много теория, с много влиаещи фактори, с много частни случаи, с много изключения, с присъствието на стотици „ако“ и „но“, и бързината по никакъв начин не прави изключение. В интернет пространстовто е пълно със статии, които на дълго и широко описват всички тези чисто теоритико информативни неща. Затова изобщо няма да се спирам върху тях и директно скачам в практиката и нещата случващи се в залата, пистата, стадиона, площадката като цяло нещата случващи се в реалните условия на живота.
Като първо искам да започна с това, че ако попитаме 10 различни човека: „какво за теб означава да си бърз“, много е вероятно да получим 10 различни отговора, които да нямат допирни точки, освен това, че тези 10 човека иската да са по-бързи в нещото с което те се занимават. Това може да означава, че иска да бяга по-бързо; че иска да прави по-бързи удари в даден боен спорт; че иска да прави по-бърза смяна на посоката в различните спортни игри и много, много други двигателни действия, които трябва да се осъществят по-бързо.
В този ред на мисли,има няколко неща, които трябва да определим. Първо – говорим за професионален спортист, спортист любител или за човек, който спортува за себе си, за здраве и пълноценен живот. Второ – в кое проявление на бързината търси подобрение. Трето – спецификата на това проявление на бързината.
Написвайки само тези три неща за определяне, става ясно, защо по темите за физическите качества има толкова много материали, мнения, методики и всички те са много различни, някои допълващите се, други взаимоизключващи се. Но въпреки това разнообразие и различни класификации, можем да изведем няколко правила и закони, които да са валидни за всички (много смело изказване от моя страна) проявления на бързината.
Независимо дали развиваме качеството бързина, чрез специлизирани движения и тренировки, или чрез спомагателни натоварвания във фитнес залата, трябва да знаем, че бързината е зависима от силата. Тоест за да се развие бързината първо трябва да развием силата. Всичко това звучи прекрасно, и е много елементарно за разбиране. Тренираме за сила и колкото по-силни ставаме, толкова по-бързи ще сме… да, но не! Защото парадоксалното е, че след един определен момент, колкото по-силен ставаш, толкова по-бавен ставаш. Добре де, следователно спираме с тренировките за сила и почваме да правим тренировки само за бързина. Да …. но не… спирайки тренировката за сила, защото тя пречи на бързина, първоначално имаме едно увеличение на бързината, което е последвано от толкова силна и мощна загуба, че в спортните среди казваме, че дадения човек е „спрял“. Следователно тренировките за сила и бързина, в един етап от спортната подготовка, започват да вървят ръка за ръка. Като един много общ тренировъчен сплит, може да изведем следната формулировка. След един чисто силов микроцикъл, трябва да следват два микроцикъла за скорост. Тоест ако една седмица тренираме чисто силово, следващите две тренираме за скорост. По този начин подържаме необходимото количество сила, което ни е необходимо за развитие на бързината.
В заключение ще отбележа, че всичко описано е много повърхностно и общо, но за един материал, който е статия, трябва да може да се прочита за няколко минути без да има затормозяване. Ако има интерес и желания, в бъдеще може да задълбочим писането по темата за развиването на бързината, чрез фитнес, чрез специализирани тренировки или други интересни неща.
Автор: Венислав Наумов
FB: https://www.facebook.com/jomono
Instagram: https://www.instagram.com/venislavnaumov/
„Със спорт се занимавам цял живот, под една или друга форма. Треньорската ми дейност започна преди 11 години (2009та) като първите 4-5 години се занимавах с фитнес тренировки и групови тренировки, след което се насочих към професионалния спорт – спортни игри волейбол и баскетбол. 3 години бях в мъжкия национал по волейбол. От 2 години съм в Русия, с мъжкия отбор по волейбол на Локомотив Новосибирск (тази година станахме шампиони). Освен практика, развивам се и научно в областта, февруари защотих дисертация, тоест вече съм PhD в областа на кондиционната подготовка”