Какво представлява диетата на д-р Пиер Дюкан?
Диетата на френския диетолог д-р Пиер Дюкан не спира да бъде популярна в световен мащаб, именно благодарение на магическите думи „Можете да ядете колкото искате“ и обещанията за бързо отслабване и дълготрайно поддържане на теглото.
Каква е същността на диетата на д-р Пиер Дюкан?
Тази диета е богата на протеини и представлява хранене с храни, които са с много ниско съдържание на мазнини и въглехидрати. Тя е много сходна с диетата на д-р Аткинс.
Основата, върху която се гради диетата е така нареченият протеинов ден. Поне веднъж седмично трябва да се консумират само протеини, с препоръка този ден да е четвъртък.
По време на диетата можете да консумирате неограничени количества от разрешените видове храни, което гарантира, че никога няма да чувствате глад и не е необходимо да си водите статистика или да смятате.
Д-р Дюкан предупреждава, че като следствие от въвеждането на много протеини и минимални количества въглехидрати, диетата може да предизвика лош дъх, запек, умора и сухота в устата.
Етапи на диетата
Етап 1 – Ударен
Задължителна част от първата фаза са протеините. Препоръчително е да консумирате пилешко и пуешко месо и да избягвате агнешко и свинско. Най-добре е да не ядете месото с кожата и крилата. Също така е разрешено да консумирате яйца, риба и морски дарове, соя и ниско маслени млечни продукти. Като въглехидрат се приема само 1 супена лъжица овесени ядки.
По време на тази фаза трябва всекидневно трябва да се приемат минимум 1,5 литра вода. Продължителност 10 дни.
Етап 2 – Смесен
Това е етапът на горене на излишните килограми. По време на тази фаза един ден се консумират само протеини (като в първата фаза), след това един ден протеини + зеленчуци, след това отново само протеини, а на следващия ден отново протеини + зеленчуци и т.н.
Позволени са зеленчуци като домати, броколи, патладжан, спанак, цвекло, краставици, лук, тиква, гъби, репички, праз. Забранени са зеленчуците съдържащи скорбяла, като картофи, царевица, леща, боб, грах.
Препоръчва се пиене на много вода, както и консумация на 2 супени лъжици овесени ядки. Продължителност – до достигане на желаното тегло.
Етап 3 – Преходен
След като с помощта на първите две фази се постигне желаното тегло, целта е поддържане и запазване на резултатите.
Целта на третия етап е да предотврати връщане към старите навици на хранене и да доведе до балансирана диета. По време на тази фаза постепенно се въвеждат продуктите, които преди това са били забранени.
Всеки ден могат да се консумират неограничено количество протеини (включително агнешко и свинско месо) и зеленчуци, както и малък плод, 2 филии пълнозърнест хляб и 1 парче сирене. И тук е задължително пиенето на много вода.
Диетата дава възможност през този етап да се направят две „cheat“ хранения седмично, т.е. два пъти седмично може да се консумира абсолютно всичко, според желанията.
По време на тази фаза трябва да се започне с практикуването на протеиновия ден, т.е. един ден в седмицата да се ядат само протеини. Продължителност – 10 дни за всеки загубен килограм в предишния етап.
Етап 4 – Стабилизиращ
При тази последна фаза целта е да се поддържа постигнатото тегло и да се разнообрази храненето.
Връщането към нормалното и пълноценно хранене е плавно, добавят се източници и на други хранителни вещества – въглехидрати и мазнини. Въпреки това е задължително един ден от седмицата да се приема само белтъчна храна. Препоръките са валидни дневната порция протеин да не пада под 80 гр. – протеините /белтъчините/ са важни за поддържане на мускулатурата, когато не са в достатъчно количество, организмът посяга към собствените си резерви – мускулите; да се яде само при глад; да се пие много вода и да не се пропуска нито едно от храненията за деня, което ще осигури бърз метаболизъм; важен е и приемът на фибри – вещества, които стимулират стомашно-чревния тракт и премахват запека и стомашните неразположения. Тях може да си осигурите като на закуска консумирате овесени трици /2 с.л./, накиснати в кисело мляко или вода. Този тип хранене трябва да се превърне в начин на живот.
Предимства на диетата
Диетата се спазва лесно. Въпреки многобройните указания и етапи на диетата на д-р Дюкан, цикличността й и нейните фази осигуряват лесно планиране на режима и сравнително лесното му спазване.
Менюто не е еднообразно, хранителните вещества, които в ударния етап са изцяло белтъчини, могат да произхождат от сравнително разнообразни хранителни продукти.
Разрешените храни могат да се консумират неограничено, което допълнително улеснява изпълнението на диетата и нейната ефикасност. Ограниченията и гладуването при останалите диети допринасят за йо-йо ефекта и вредите, нанесени на организма.
Чувство за ситост, поради белтъчното естество на храните. Освен това нивата на инсулин са постоянно ниски, поради липсата на въглехидрати и не се огладнява бързо. Приемът на белтъчини забързва метаболизма, което допринася за ефекта на диетата.
Но кои са недостатъците на диетата на д-р Дюкан?
Според общоприетите норми за здравословно хранене белтъчините трябва да съставляват максимум 20% от калорийната стойност на храната. При тази диета този процент достига до 90. Това е нездравословно, защото повишава нивата на хомоцистеин в кръвта, което е рисково за развитието на атеросклероза и сърдечни заболявания.
Нарушаването на съотношението на хранителни вещества (белтъци, въглехидрати и мазнини) води до разстройване на метаболизма. Това води до стрес за организма, което може да има сериозни последствия. Белтъчините не трябва да са основен източник на енергия – това е противоестествено. Черният дроб и бъбреците се натоварват сериозно от наднормените количества токсични съединения, произхождащи от обмяната на белтъците.
Един от най-сериозните проблеми може би са смущенията в храносмилането и запека, които съпътстват първите два етапа на диетата. Газовете и киселините също могат да бъдат проблем.
Физическо и психическо изтощение са неизбежни, особено в ударния етап.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook