Какво представлява кетонната диета?
Кетонната диета е вид нисковъглехидратна диета, при която тялото произвежда кетони в черния дроб, които използва за енергия. Известна е с редица имена като кетонна диета, нисковъглехидратна диета, нисковъглехидратна високомазнинна диета.
Когато хапвате въглехидрати, тялото ви произвежда глюкоза и инсулин. Молекулата на глюкозата е най – лесна за конвертиране с цел енергия, така че тялото ви със сигурност ще избере нея пред останалите източници на енергия. Инсулинът се синтезира, за да участва в разпада на глюкозата в кръвообращението и разнасянето й из тялото.
Тъй като глюкозата се използва като главен източник на енергия, мазнините в тялото ви няма да са необходими за набавяне на енергия и ще се складират. При една високовъглехидратна диета, тялото ви би използвало глюкозата като основен източник на енергия. Но намалявайки количеството на въглехидратите, тялото ви се изправя пред състояние наречено кетоза.
Кетозата е естествен процес, който тялото инициира, за да оцелее, когато приемът на храна е по – нисък. Когато сме в това състояние, ние произвеждаме кетони от разпада на мазнините в черния ни дроб.
Крайната цел на правилната кетонна диета е да накара тялото ви да влезе в това метаболитно състояние. Постига се не с ограничаване на калориите, а с ограничаване на въглехидратите.
Телата ни са изключително адаптивни към това, което консумираме и като го пренаситим с мазнини и махнем въглехидратите, то ще започне да използва кетоните като основен източник на енергия. Според проучванията оптималните нива на кетоните в нашето тяло могат да ни осигурят редица ползи за здравето като намаляване на телесното тегло, по – добра физическа форма и психическо състояние.
Какви са ползите от кетонната диета?
Проучванията показват, че има редица ползи от спазването на кетонна диета: от отслабване до повишаване на енергичността и приложение в терапевтичната медицина. Аз лично, не препоръчвам спазване на такъв тип диета в дългосрочен план и особено от спортуващи. За кратко, тази диета може да даде добри резултати, но в дългосрочен план ще доведе до изтощаване на организма.
Отслабване
Както вече споменах, кетонната диета използва мазнините в тялото ни за получаване на енергия. При тази диета нивата на инсулин падат до минимум, което автоматично превръща тялото в машина за горене на мазнини. Проблемът настъпва, когато периодът на въздържание от въглехидрати продължи дълго, защото рано или късно спазващите диетата ще посегнат към такъв и в резултат на това гладът ще стане неконтролируем и има огромна вероятност да възвърнат повече от свалените килограми.
Контролиране на кръвната захар
Кетонната диета понижава нивата на кръвната захар в резултат на видовете храни, които се консумират при спазването й. Проучванията показват, че е по – ефективна в превенцията на диабета в сравнение с диетите с голям калориен дефицит.
Добра концентрация
Много хора спазват кетонна диета именно поради благотворното й влияние върху концентрацията и повишеното внимание. Кетоните са чудесни гориво за мозъка. Когато намалите приема на въглехидрати, вие се застраховате срещи евентуален пик в нивата на инсулин, който би довел до сънливост и разсеяност. Проучванията показват, че повишената консумация на мастни киселини е от сериозна полза за мозъка.
Повишена енергичност и овладяване на глада
Предоставяйки на тялото си надежден източник на енергия като мазнините, вие със сигурност ще се чувствате по – енергични през деня. За мазнините се смята, че молекулата им е най – ефективният източник на енергия. В допълнение, мазнините са изключително засищащи, което ще ви помогне да сте сити за дълго време и да овладеете пристъпите на глад.
Епилепсия
От 1900 г. насам, кетонната диета се използва успешно за лечение на епилепсия. До ден днешен, тя е едно от най – широко използваните средства за терапия на деца с епилепсия. В тези случаи, едно от основните предимства на този режим е, че спомага за използването на по-малко лекарства, като същевременно осъществява пълен контрол върху състоянието. В последните години се наблюдават много добри резултати в лечението и на възрастни.
Холестерол и кръвно налягане
Кетонната диета подобрява нивата на триглицеридите в кръвта и на холестерола, които са отговорни за натрупването на плака по стените на кръвоносните съдове. Спазването на високомазнинната диета оказва сериозно влияние върху покачването на HDL и понижаването на LDL холестерола. Доказано е също, че спазването на кетонна диета спомага за понижаване на кръвното налягане. Най – малко имайки предвид, че то се причинява от наднормено тегло, отслабването в резултат на тази диета ще нормализира кръвното ви налягане.
Инсулинова резистентност
Ако не се погрижим за инсулиновата резистентност, тя със сигурност може да доведе до диабет тип 2. Както вече споменах спазването на кето режим води до понижаване на нивата на инсулин, което от своя страна би предотвратило подобни състояния.
Какво трябва да консумирате при спазването на кетонна диета?
За да започнете кето режим, трябва да планувате добре менюто си предварително. От това, което консумирате зависи колко бързо тялото ви ще влезе в кетогенно състояние. Колкото по – драстично ограничите въглехидратите, (по – малко от 15 г. дневно), толкова по-бързо ще влезете в състояние на кетоза.
Трябва да държите въглехидратите на минимум, като те трябва да идват предимно от зеленчуци, ядки и млечни продукти. Не консумирайте рафинирани въглехидрати като пшеница (хляб, паста, зърнени закуски), нишесте (картофи, боб, леща) или плодове. Малко изключение са авокадото и беритата, които може да консумирате умерено.
Не консумирайте:
Зърнени: пшеница, царевица, ориз, зърнени закуски и т.н
Захар: мед, агаве, кленов сироп и т.н.
Плодове: ябълки, банани, портокали и т.н.
Кореноплодни: картофи и т.н.
Консумирайте:
Месо – риба, телешко, агнешко, птиче месо, яйца и т.н.
Зелено листни – спанак, кейл и т.н.
Кръстоцветни – броколи, карфиол и т.н.
Мазни млечни продукти – твърди сирена, пълномаслена сметана, масло и т.н.
Ядки и семена – макадамия, орехи, слънчогледово семе и т.н.
Авокадо и берита – малини, капини, боровинки и т.н.
Подсладители – стевия, еритритол и т.н.
Други мазнини – кокосово масло, наситени мазнини и т.н.
Помнете, че кето режимът е богат на мазнини, с умерено количество протеини и минимум въглехидрати. Дневният ви хранителен прием трябва да е разпределен по следния начин: 70% мазнини, 25% протеини и 5% въглехидрати.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook