Какви са ползите от приема на ашваганда при мъжете?
Ашваганда е билка, която технически се класифицира като адаптоген. Това означава, че помага на тялото да се справя със стреса. Но това далеч не е всичко – ашваганда носи редица други ползи на тялото и мозъка.
Спомага за редуцирането на нивата на кортизол, регулира кръвната захар, помага в борбата с тревожността и депресията, подобрява концентрацията.
Какво е ашваганда?
Ашваганда е една от най – мощните билки в Аюрведа, алтернативна медицина базирана на индийските принципи в природното лечение.
Ботаническото име на ашваганда е витания сомнифера. Известна е още като зимна череша и индийски женшен.
Ашваганда е малък храст с жълти цветове разпространен в Индия и Северна Америка. Екстрактът от ашваганда се използва за лечението на редица състояния. Ползите от него се дължат главно на концентрацията на витанолиди, за които се знае, че ограничават туморния растеж и възпалителните процеси в тялото.
Ето и кои са ползите от приема на ашваганда при мъжете:
Регулира кръвната захар
Редица са изследванията, които доказват приноса на ашвагандата за ниските нива на кръвна захар, увеличената инсулинова секреция и подобрената инсулинова чувствителност в мускулните клетки.
Клинично проучване с болни от диабет тип 2, които приемат ашваганда за период от 30 дни доказва, че кръвната им захар на гладно със същите нива като след приема на лекарства за диабет.
Понижава нивата на кортизол
Кортизолът е катаболен стероиден хормон, отделян от надбъбречните жлези. Често е наричан и хормон на стреса, защото нивата му значително нарастват след физически и емоционален стрес, както и когато нивата на кръвната захар станат прекалено ниски.
Ако високите нива на кортизола се превърнат в хронично състояние, това може да доведе до постоянно повишени нива на кръвна захар и складиране на мазнини в областта на корема.
За щастие, много изследвания доказват, че приемът на ашваганда понижава нивата на кортизола. Проучване сред възрастни страдащи от хроничен стрес показва, че при тези, които са приемали ашваганда се наблюдава значително понижаване на кортизола в сравнение с тези, които не са.
Притежава противотуморни качества
Експерименти проведени с животни доказват, че ашваганда подпомага процеса апоптоза – програмирана смърт на раковите клетки, също така възпрепятства растежа им.
Счита се, че ашваганда генерира реактивни кислородни видове, които са токсични за раковите клетки, но не и за обикновените клетки.
За съжаление няма категорично доказателства, че тези резултати се отнасят и за хора, но проучванията са доста окуражителни.
Облекчава симптомите на депресия
Не са много доказателствата за това, но приемът на ашваганда има ползотворно влияние върху депресивните състояния. Проучванията показват, че ашваганда може да се използва като стабилизатор на настроението при клинични състояния на депресия, както и за подобряване на симптомите й по естествен път, без нежелани странични ефекти.
Понижава симптомите на тревожност и стрес
Ашваганда е най – известна с ефективността си в преодоляването на тревожността. Изследванията сочат, че приемът на ашваганда за период само от 5 дни осигурява ефект, съпоставим с този на фармакологичните антидепресанти за намаляване на стреса и безпокойството, но без да има техните негативни странични ефекти или склонност към пристрастяване.
Повишава нивата на тестостерон и подобрява мъжката плодовитост
Ашваганда има силно въздействие върху репродуктивното здраве и тестостерона на мъжете. Изследване проведено с мъже страдащи от безплодие показва, че приемът на ашваганда увеличава количеството и подвижността на сперматозоидите, и значително повишава нивата на тестостерон.
Повишава силата и спомага за увеличаване на мускулната маса
Ашваганда подобрява телесния състав в полза на мускулната маса. Доказано е, че дневен прием от 750 – 1250 мг. корен от шваганда под формата на капсули в рамките на 30 дни значително увеличава силата.
Резултатите от проведено проучване показват, че при групата приемащи ашваганда се наблюдава значително увеличаване на силата и мускулната маса, както и намаляване на процента телесни мазнини в сравнение с плацебо групата.
Намалява възпалителните процеси
Изследванията сочат, че ашваганда повишава активността на клетките на имунната система, които се борят с инфекциите и ни помагат да сме здрави.
Ашваганда понижава нивата на възпалителните маркери и по – специално стойностите на С-реактивен протеин. Този маркер се свързва с повишен риск от сърдечни заболявания.
Билката може да се използва като превенция срещу вируси и инфекции, както и за повишаване на имунитета и съпротивителните сили на организма.
Подобрява функцията на мозъка
Проучванията показват, че ашваганда стимулира растежа на нервните клетки и може да подпомогне реконструкцията на синапсите – възлите, където се осъществяват връзките между тези клетки. Също така, ашваганда повлиява невротрансмитера GABA, който е свързан с функции като концентрация и памет. Ашваганда подобрява умствените способности, влияе положително върху скоростта на обработка на информацията, подпомага концентрацията и предпазва мозъка от дегенерация на клетките, което може да доведе до болести като Алцхаймер и Паркинсон.
Понижава нивата на холестерола и триглицеридите
Наред с противовъзпалителните си свойства, ашваганда подобрява сърдечносъдовото здраве посредством намаляване на лошия холестерол и триглицеридите.
Подобрява хормоналния баланс
Като типична адаптогенна билка, ашваганда стабилизира и регулира функционирането на организма. Изследванията показват, че ашваганда може да помогне, както на хората с недостатъчно активна, така и на тези със свръхактивна щитовидна жлеза.
Надбъбречните жлези отделят ключови хормони като адреналин, норадреналин, кортизол и други. Нарушения във функциите на надбъбречните жлези се наблюдават при прекомерен физически, психически или емоционален стрес, което води до състояние, наречено адренална или надбъбречна умора. Основен симптом е умората, съпроводена от чувство на безпокойство, напрежение, проблеми с концентрацията, затлъстяване и други.
Ашваганда понижава нивата на кортизола и така спомага за правилното функциониране на надбъбречните жлези.