Как се храня по време на карантина? Защо?
Ето този въпрос ми го зададохте над 100 пъти в последните две седмици и разбира се при всеки човек отговорът е РАЗЛИЧЕН! Защо? Защото ние сме РАЗЛИЧНИ! Имаме различни цели, различна активност, ставаме и лягаме по различно време и много още различни неща! За това в тази кратка статия + видео ще ви разкажа какво точно правя аз и защо.
Изгледайте видеото по темата и след него ще ви дам още малко кратки разяснения:
Както видяхте при мен се наложиха някой промени в диетата и причините са няколко:
- Намалената активност от 11 тренироввки по над 60 минути до 5-6 по 40 минути у дома с леки тежести.
- По-голяма част от времето си сега прекарвам седнал у дома или във офиса. В сравнение с преди това, когато имах повече движение през деня и много повече през уикендите.
Това са причините, които наложиха редуциране на калориите, Но както винаги съм казвал те трябва да се намаляват ПРОПОРЦИОНАЛНО, а не да отрежем примерно само ВЪГЛЕХИДРАТИТЕ или МАЗНИНИТЕ и тнт.
Първо намалих БЕЛТЪЧИНИТЕ – причината е, че не се нужда от толкова много “градивен материал”, тъй като тренирам по-малко и по-леко. Белтъчините от 2-3 гр. / кг спаднаха до 1.5 гр./кг. Което е достатъчно, за да поддържа мускулатурата ми и без ненужен излишък, който да товари тялото.
Второ редуцирах и ВЪГЛЕХИДРАТИТЕ – като основен източник на ЕНЕРГИЯ, аз съм длъжен да се съобразя с това и да приемам толкова гориво, колкото ми е нужно, защото излишъкът, както знаете се превръща в телесни мазнини. Именно затова ограничих приема на въглехидрато на закуска, обяд и вечеря (защото тренирам преди нея ). В таблицата по-долу ще може да видите точните грамажи.
Трето увеличих леко МАЗНИНИТЕ – не съм привърженик на високо-мазнинните хранения, но пък има моменти, в които това може да ни донесе определени ползи и в този случай те ми служат за намаляване на АПЕТИТА. Добавяйки малки количества мазнина към всяко хранене, подобрява засищането при намалените количества белтъчини и въглехидрати. По този начин не оставам гладен, набавям си необходимото количество калории и се чувствам добре. Тук е важно да не прекалявате! Ще видите количествата, които аз използвам отново в табличката накрая на статията.
Междинните ми хранения преди обяд и след обяд сега са много леки – доза протеин или аминокиселини + ябълка или грейпфрут + 1-2 с.л. лешников тахан или кокосово масло. Обикновено тренирам час-два след следобедното ми хранене и то често е 1 доза протеин + елда + 1 сл кокосово масло.
Преди и след тренировка разбира се приемам аминокиселини, които са нужни на тялото в този момент, но не прекалавям с количествата 6-10 гр преди и след упражненията.
Ето, че идва и време за НАЙ-ВАЖНИЯТ СЪВЕТ, който искам да ви дам! Ако сте гледали внимателно видеото по-горе, ще разберете защо!
НЕ ПРИЕМАЙТЕ ЯЖТЕ НИЩО МЕЖДУ ХРАНЕНИЯТА! Разпределете си закуската, обяда, следобедното хранене и вечерята, ако имате междинно преди обяд и него на 3-4 часа едно от друго! И между тях НЕ ХАПВАЙТЕ НИЩО! Това ще ви даде над 80% по-добри резултати в диетата от колкото ако търсите само калорийния дефицит! Във видеото обяснявам какъв е принципа и защо да го правите. Повярвайте ми, по-ценен съвет от това едва ли можете да получите!
А ето какво представлява моето хранене ПРЕДИ и СЛЕД карантината:
ПРЕДИ | СЛЕД | |
Закуска | 2 дози протеин + 100 гр елда + 20 гр. сурови ядки | 1 дози протеин + 60 гр елда + 30 гр. сурови ядки |
Хранене 2 |
След тренировъчна формула + 2 банана | 1 грейпфурт + доза EAAs
(понякога пропускам) |
Обяд |
150-160 гр. бяло месо + 350 гр червен картофи + зеленчуци | 130 гр. червено месо + 1 сладък картофи + зеленчуци + 5-6 маслини |
След обяд |
150 гр бяло месо + 1 пак. оризовки + зеленчуци | 1 доза протеин + 60 гр. елда + 1 сл кокосово масло или лешников тахан |
Вечеря | 180-200 гр. месо или риба + салата + 1/2 авокадо | 150 гр. риба или месо + 7-8 оризовки |
Ето по този начин изглежда сега и преди моето хранене. Разбира се за някой това много малко храна, за друг е много храна. И в това няма нищо чудно!! Повярвайте ми, хората сме много различни и затова, когато изготвям диета или режим се съобразявам изцяло с особеностите на човека, за който я изработвам. Няма как да копираме една методика за всеки. И базата, от която тръгваме е това, което човек е правил до момента!
Надявам се, че тази статия и ведео са били полезни за вас! Ще се радвам да ги споделите във вашите социални мрежи и групи, по този начин информацията ще стигне до повече хора, ще чуем повече мнения, ще обсъдим и това ще е от полза за всички нас, които искаме да учим, да се развиваме, да си бъдем полезни!