Хромът – така необходимият ни минерал
Доказано е, че допълнителният прием на хром подобрява баланса на кръвната захар при хора с преддиабетно състояние и диабет, и контролира апетита. Може да бъде от полза и в случаите на реактивна хипогликемия, когато кръвната захар спада под нормалното след хранене.
Хром пиколинат допринася за:
• здравословния баланс на кръвната захар
• метаболизирането на въглехидратите и мазнините
• регулиране на ненаситния апетит и особено – желанието за въглехидрати
• балансиране нивата на холестерола и триглицеридите
Хромът е основният минерал, от който зависи правилното действие на инсулина, метаболизирането на глюкозата и поддържането на нормалните й нива в кръвта.
Установено е, че повишените нива на кортизол, причинени от стреса, изчерпват хрома от организма. Дългосрочният дефицит на хром предизвиква покачване на нивата на кръвната захар и инсулина, и повишава риска от диабет. Дефицитът на хром се свързва също така с повишени нива на липопротеините с ниска плътност (лош холестерол) / LDL и занижени нива на липопротеините с висока плътност (добър холестерол) HDL – фактори, които значително увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания. Недостигът на хром се отразява на зрението и може да доведе до развитие на глаукома.
Защо се нуждаем от хром?
Хромът насърчава придвижването на глюкозата от кръвообращението до клетките, за да се използва като източник на енергия; подпомага превръщането на мазнините, въглехидратите и протеините в енергия.
Хората с диабет тип 2 или инсулинова резистентност имат засилена нужда от хром – той контролира нивата на кръвната захар и облекчава симптомите при диабет тип 2.
Хранителните добавки с хром се препоръчват и с цел изграждането на мускули и изгарянето на мазнини, и помага на тялото правилно да използва въглехидратите.
Тъй като намалява риска от загуба на калций и костна маса, хромът може да бъде от полза и за жените в менопауза.
Хромът присъства в доста храни, включително бирена мая, месо, картофи, сирене, меласа, пълнозърнести хляб и зърнени храни, пресни плодове и зеленчуци. Чешмяната вода също доставя хром на организма, а готвенето в съдове от неръждаема стомана пък повишава съдържанието на хром в храните.