Диета при диабетици
Диабетът е най-бързо нарастващото заболяване по света. Повече от 425 милиона души по света имат диабет, от които над 212 милиона са недиагностицирани. До 2045 г. броят на хората с диабет се очаква да се увеличи до 629 милиона души по света. Близо 3 милиона българи живеят с диабет!
Съществуват два типа диабет – Диабет тип 1 (инсулино зависим) и Диабет тип 2 (неинсулинно зависим, който с течение на времето може да се превърне в диабет тип 1).
Основна причина за заболяването от диабет са проблеми с панкреаса, който изпълнява две важни функции. Първата е отделяне на храносмилателни ензими и натриев бикарбонат, който алкализира чревното съдържание. Втората задача на панкреаса е отделянето на инсулин от бета клетките, които участват в транспорта на глюкозата до всяка една клетка в организма.
Най-важният отключващ диабет тип 2 фактор на околната среда е затлъстяването, тъй като наличието на много мазнини в тялото води до инсулинова резистентност. Обратно, намаляването на телесните тлъстини, подобрява инсулиновата чувствителност и съответно намалява риска за развитието на диабетна хипергликемия.
Заболяването се развива в продължение на години, като първоначално преминава през етапа на преддиабет (стойности на кръвната глюкоза на гладно или на втория час след натоварване с глюкоза между нормалните и диабетните). Много хора могат да нямат никакви болестни симптоми или те да бъдат много леко изразени, поради което повишената кръвна глюкоза да бъде открита случайно при лабораторно изследване поради друг повод.
Главните симптоми на диабета са:
– повишена жажда
– често уриниране, особено през нощта
– умора, отпадналост
– загуба на тегло
– сърбеж в гениталната област, особено при жените
– нарушено зрение
Епидемията от диабет тип 2 се дължи на нездравословните ни хранителни и двигателни навици и води до сърдечносъдови заболявания.
Страдащите от диабет са ограничени в храненето. Те трябва да спазват хранителен режим, който да облекчава състоянието им, да не провокира резки скокове в нивата на кръвната захар и инсулина.
Ето и кои са подходящите храни за болни от диабет:
Заради богатото съдържание на фибри, всички варива са изключително полезни срещу и при диабет. Те зареждат с енергия задълго, въглехидратите им се усвояват бавно, което и поддържа кръвната захар в норма, без резки скокове и спадове дълго време след хранене. Друг ефект на богатите на хранителни влакнини продукти е, че помагат за понижаване и на холестерола. Съдържанието на калций в тях също не е малко, близо 10% от дневните нужди на организма. Калцият, освен полезен за костите ефект, има и друг, както доказва медицинско изследване – подпомага процесите на изгаряне на мазнините.
Бобовите култури са и чудесен източник на растителни протеини, които имат точно противоположната роля на тези в червеното месо и укрепват сърдечносъдовото здраве.
Бавни въглехидрати като сладки картофи, кафяв ориз, киноа, амарант, ечемик, просо и пълнозърнест хляб.
Сладки картофи
Въпреки че този сорт картофи са сладки на вкус, те са многократно по-полезни за диабетици от обикновените картофи. Това се дължи на голямото количество фибри в тях, както и на бета-каротина. Могат да се консумират печени, варени.
Кафяв ориз
Кафявият ориз е богат на фибри и бавно разграждащи се въглехидрати. Той е много по-полезен от рафинирания бял ориз, който е лишен от пълнозърнестата си обвивка. Скоростта на разграждане на въглехидратите в кафявия ориз е много по-бавна от тази при белия.
Киноа
Киноата има нисък гликемичен индекс и поради това няма да доведе до повишаване нивото на кръвната захар. Тя е чудесен източник на фибри и протеини и може да бъде особено полезна за хора с диабет, тъй като и двете хранителни вещества са важни за поддържане на кръвната захар под контрол.
Нискомаслени млечни продукти – краве сирене, прясно и кисело мляко, кашкавал, извара.
Нетлъсти меса – филе, гърди, пилешки бут без кожа, заек, риба, телешко.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook