BCAA – ефективни ли са или са хвърлени пари на вятъра?
Всички сме чували за BCAAs или така наречените аминокиселини с разклонена верига. Те придобиха шорока популярност през последните години и днес няма фирма, производител на хранителни добавки, която да няма в линията си поне един продукт с BCAAs.
Наред с манията по тези аминокиселини, разбира се се появиха и доста яростни противници на техния прием. Основния довод, базиран на различни изследвания е, че с или без приема на BCAAs ефектът върху възстановяването и мускулната маса е един и същ.
Тези, които отхвърлят приема на BCAAs като суплемент, застъпват мнението, че в храната, богата на белтъчини има достатъчно аминокиселини с разклонена верига, които да осигурят анаболна среда, респективно възстановяване и мускулен растеж.
В тази статия ще ви разкажа моята гледна точка, виждане и най-вече опит и тестове с различни BCAAs и други аминокиселини под разрични форми, количество и време на прием.
Да започнем от същината на аминокиселините с разклонена верига – те са градивен елемент на мускулатурата и в частност левцинът, без който веригата за мускулен синтез mTor няма да се активира. Т.е. на първо четене BCAAs като продукт са ЗАДЪЛЖИТЕЛНО условия за МУСКУЛЕН РАСТЕЖ! В това спор не може да има!
Тук идва вече въпросът защо изследванията не показват разлика в мускулната маса без и с BCAAs. В Бодибилдинга не всичко е математика и 1 + 1 не прави задължително 2. Това, че си направил тренировка, това, че си приел BCAA или какъвто и да е друг продукт, но гарантира, че ти ще покачиш мускулна маса. Всеки, който тренира и е по-запознат в детайлите знае, че мускулния растеж зависи като цяло от начина на тренировка, до колко тялото се е адаптирало, до колко е изпълнило своят потенциал за растеж, хормонален баланс, общ калориен прием и много, много други фактори. Така, че изследване в което някой пие BCAA или какъвто и да е друг продукт и да очкава мигновенно покачване на мускулна маса е не реалистично.
Не оспорвам обаче факта, че чрез богато на белтъчини хранене тялото не може да си набави достатъчно количество BCAAs. И смятам, че хора, които приемат по 2 и над 2 гр. на кг телесно тегло качествени животински белтъчини имат много по-малка нужда или въобще нямат нужда от допълнителен прием, за да покрият изискванията на тялото за аминокиселини. Но тук идва въпросът:
Колко от хората, които тренират, като хоби, а не професионални спортисти успяват да си набавят необходимото количество белтъчини? |
Аз като човек, който работи от 15 години с хора, мога да ви кажа, че едва 10% от хората, които тренират редовно, приемат необходимото количество и качество белтъчини, спрямо нуждите на тялото и техните цели! И ето тук идва ролатя на BCAAs като суплемент!
Когато ти спортуваш 4-5 дори 6 пъти седмично, но се храниш с обща храна, тогава приемът на 5-10 гр BCAAs около тренировката до голяма степен ще обезпечи нуждите и ще активира процеса mTor въпреки липсите от храната.
Отделно от това, когато сме на калориен дефицит и тялото изпада много лесно в катаболен процес, особено по време на тренировка, приемът на BCAAs може да намали разграждането на мускулатура. Не е лъжа, че те се получават в скъпо “гориво”, но изгарянето на готова мускулна маса е още по-скъпо, така че и тук доводите на противниците на BCAA малко издишат. Веднага ще се каже, че можем да дадем въглехидрати за гориво и тнт… и ще се заформи една полемика, но вече е отделен въпрос, че когато искаш да постигнеш НВД не можеш да си позволиш допълнително въглехидрати….. Темата е доста широка и може да се разгледа от още много ъгли.
И накрая, но не на последно място аз съветвам, хората с които работя да ТЕСТВАТ! Това ще даде истинския отговор на въпросът ЗАСЛУЖАВАТ ЛИ СИ ПАРИТЕ BCAAS ИЛИ НЕ! Когато сте в процес на здрави тренировки опитайте 2 седмици да приемате по 10 гр. BCAAs около тренировката – преди, по време или след. Аз лично си разтварям между 10 и 15 гр. в зависимост от това, колко белтъчини съм приел през деня и колко дълга и тежка ще ми е тренировката и ги приемам от началото до края с вода, понякога добавям електролити.
По този начин след като направите 2-3 седмици здрави тренировки без BCAAs, после 2-3 седмици здрави тренироввки с BCAAs и после отново 3-4 седмици без BCAAs. Ако вие усетите, че се чуствате по-добре по време на тренировка, намалена умора, повече тонус и енергия с аминокиселините и съответно се изморявате по-бавно, а се възстановявавато по-бързо.. тогава дилемата ЗА или ПРОТИВ просто не стои повече пред вас!
Един последен съвет – аз лично в последните години освен BCAA използвам пълния спектър от незаменими аминокиселини EAAs, което представляват всичките 9 незаменими аминокиселини освен 3те с разклонена верига. По този начин освен най-добрата предпоставка за мускулен растеж и възстановяване, си осигуряваме и по-добро здраве, функциониране на тялото, включително имунната система!
За всичко относно добавки, консултации, поръчки може да се обръщате към нашия сайт KrasiviTela