5 факта за мазнините, които не трябва да забравяте
Мазнините са изключително важни за нашето тяло. От тази статия ще разберете какви видове и какво е минималното количество, което мъжете трябва да консумират за адекватен синтез на тестостерон.
Мазнините са най – добрият източник на енергия за човешкия метаболизъм. Те предоставят суровия материал за синтеза на половите хормони и не оказват влияние върху нивата на кръвната захар.
Ето и петте причини, поради които мазнините са ни приятели:
- Мазнините регулират апетита. Помагат ни да се чувстваме сити.
- За разлика от въглехидратите, мазнините са бавен източник на енергия.
- Навлизайки в тялото мазнините не карат панкреаса да синтезира инсулин, за разлика от захарите.
- Мазнините са от особена важност за усвояването на мастно разтворимите витамини (A, D, E и K), които са жизнено важни за нашето здраве.
- Конрад Бизалски, професор по биохимия и хранене в Университета Хохенхайм, подчертава противоречивата реалност относно много от нутриентите, които ни предпазват от ракови заболявания (витамин А, фолиева киселина, селен и цинк). Не само че се съдържат в много по – големи количества в месото, но също са и с много по – голяма био виталност отколкото, когато идват от растителни източници. Това означава, че тези нутриенти се усвояват по – добре от консумацията на месо отколкото на зеленчуци и плодове.
Кои мазнини е добре да консумираме и кои да избягваме?
Има три вида мазнини, които трябва да включите в диетата си: наситени, мононенаситени и полиненаситени мазнини. Независимо от това, което сте чували досега, наситените мазнини и холестерола са необходими за синтеза на стероидните хормони в тялото, включително и тестостерона.
При всички случаи избягвайте транс мазнините
Основно правило, резултат от много проучвания е, че прием на мазнини по – малък от 15% от дневния калориен прием, може значително да намали нивата на тестостерона.
Ако спазвате ниско въглехидратна диета, задължително включете прилично количество наситени и мононенаситени мазнини, тъй като те са добри за метаболизма на енергия. Още повече, наситените мазнини и холестерола спомагат за поддържане на здрава клетъчна структура.
Полиненаситените мазнини също трябва да са част от диетата, но в по – малки количества, тъй като са чувствителни към оксидация. Все пак, те са изключително важни за оптимизация на функцията на клетките, когнитивното поведение и модулирането на възпалителните процеси.
Едновременното консумиране на големи количества мазнини и въглехидрати не е добра идея, тъй като както може би знаете въглехидратите карат панкреаса да отделя инсулин, който пък от своя страна участва в складирането на мазнини в тялото.
Никога не гответе с полиненаситени мазнини. Гответе с кокосово масло. Освен, че оказва благотворно влияние върху мозъчната дейност и горенето на телесни мазнини, основната причина да препоръчвам тази мазнина е, че тя е изключително наситена, което означава, че няма почти никакъв шанс да се оксидира при загряване.
За постигане на добро здраве, предците ни са приемали съотношение 4:1 на омега – 3 и омега – 6 мастни киселини. В днешно време, съотношението в диетата на много хора е 1:16, което е нездравословно. Разумното съотношение е 1:1. То може да се постигне с правилен избор на източниците на протеин, като месо от свободно пасящи и диви животни вместо стандартно отглежданите, които биват хранени най – често с царевица и соя.
Не забравяйте да ме последвате в Инстаграм
и да харесате моята страница във Facebook