DMHA, октодрин или най-новият член на семейството на стимулантите
Науката се развива с невероятни темпове търсейки все нови и нови съставки, които по един или друг начин да помогнат на човечеството в едно или друго направление. Доста често изследвания правени за медицински цели служат и за разработване на различни продукти в спорта и други сектори. Както знаем в съвременния спорт стимулиращите съставки са на почит и съществува една огромна надпревара за създаване на нови и нови продукти, подпомагащи работата на ЦНС и повишаващи работоспособността и спортните резултати. Често се натъкваме на обещаващи и много работещи продукти като някои от тях намират приложение в спорта, печелят доста фенове и остават за дълго в индустрията, а други имат кратък пик и безславно напускат сцената или като забаранени или като неефективни.
Днес ще ви запозная с един нов, сега навлизащ продукт от семейството на стимулантите. Става въпрос за DMHA или по – известен като октодрин с научно наименование диметилхексиламин или 2 – аминоизохептан. Това е психоактивен стимулант, който действа върху централната нервна система и има сходна молекулярна структура на доста забранени стимуланти включително AMP Цитрат (DMBA), туаминохептан, ефедрин и изключително популярния DMAA. От структурна гледна точка, съществуват 2 форми на DMHA, които са:
2 – амино – 6 – метилхептан (синтетична)
2 – амино – 5 – метилхептан (натурална)
Имайки предвид ниската цена на DMHA или 2 – амино – 6 – метилхептан, тази съставка изглежда напълно синтетична. Преди се е смятало, че се извлича натурално от растение известно като Aconitum kusnezoffii или самакитка, което е изключително токсично и често се използва за ловни цели. За да се избегне отравяне, във всички препарати се използва синтетичната версия на DMHA.
Ако разгледаме обаче другата му форма 2 – аминоизохептан (2 – амино – 5 – метилхептан), тя се извлича от кората на ореховото дърво или по – точно на ореховите дървета от вида Juglans Regia. Да се използва натуралната му форма като основен стимулиращ компонент е икономически неизгодно. Синтетичната форма на DMHA е много по – евтина за производство от натуралната, въпреки че за натуралната се счита, че е много по – мощна в действието си. Натуралната форма се извлича още и от растението Kigelia Africana или колбасово дърво.
DMHA е относително нов на пазара и постепенно се появява в разнообразни предтренировъчни термогенни фетбърнери и суплементи. Действието му е сходно до това на други психоактивни стимуланти на централната нервна система и включва повишаване на енергийните нива, подсилване на когнитивната функция, потискане на апетита и подобряване на бронходилатацията. Доказано е също, че увеличава нивата на допамин и норадреналин, хормоните, които ни карат да се чувстваме добре и ни помагат в стресови ситуации. Оказва въздействие и като деконгестант, намалява обема на носната лигавица и улеснява дишането. Употребявалите DMHA свидетелстват за по – висок праг на търпимост при болка и понижена чувствителност на напрежение, което позволява тренировките да продължават отвъд настъпването на преумора. Комбинацията от многобройните действия на DMHA го правят отличен за трениращите и поради тази причина се съдържа в състава на много суплементи подпомагащи доброто представяне.
Ползите от DMHA за бодибилдинга
От изброените по – горе потенциални ефекти от употребата на DMHA, можете да се досетите, че много от тях са приложими в бодибилдинга и вдигането на тежести. Може би най – ценното качество на DMHA при вдигането на тежести е способността му да повишава енергийните нива и да засилва концентрацията. Увеличаването пък на нивата на допамин и норадреналин от своя страна подпомагат мотивацията и желанието за тренировка. Повишаването на прага на търпимост при болка и понижената чувствителност на напрежение пък допринасят за по – интензивни тренировки. С две думи, по – малко умора, повече работа, по – добри резултати.
Тъй като силните стимуланти отлично потискат апетита, DMHA може успешно да се използва в борбата с мазнините като свежда до минимум желанието ви за похапване и евентуално неспазване на хранителния режим. Важно е да се отбележи, че DMHA е забранено вещество в спортната индустрия поради структурната му прилика с други вече забранени вещества и употребата му не е препоръчителна при спортни състезания.
За да се възползвате от пълната гама от преимущества на DMHA, хубаво е да го приемате около 15 – 30 минути преди тренировка. Ако го използвате с цел потискане на апетита, може да га приемате през деня между храненията. Препоръчително е да не го приемате късно следобед или вечер, тъй като би попречил на добрия ви сън.
Най – ефикасната доза DMHA е 100 mg от синтетичната форма 2 – амино – 6 – метилхептан или 75 mg от натуралната 2 – амино – 5 – метилхептан.
DMHA започва да действа веднага след абсорбирането му в кръвообращението, което настъпва приблизително 15 – 30 минути след прием в зависимост дали се приема на празен или пълен стомах. Ще усетите повишена концентрация, прилив на енергия и намаляване на апетита, както и повишена мотивация и чувство на удовлетвореност.
Поради недостатъчно научни проучвания няма подробна информация за безопасността на DMHA и евентуалните странични ефекти от употребата му. Можем само да предполагаме за страничните му ефекти от структурната му прилика с DMAA и туаминохептана. Тези странични ефекти включват повишен пулс, повишено кръвно налягане и задух. С всеки суплемент, който съдържа стимуланти или вещества, които все още са обект на проучване, хубаво да започнете с прием на малки дози. За спортистите и тези, които често са обект на допинг контрол, употребата на DMHA не е препоръчителна.
На нашия пазар в момента има само една пред тренировъчна формула, която го съдържа в комбинация с няколко други мощни стимуланта като Йохимбин и кофеин. Това е Everbuild NUKE
Аз вече я тествах и мога да кажа, че е доста силен продукт. Подходяща е за напреднали атлети, които търсят повишаване на енергията, фокуса и мотивацията. Аз дори я използвах преди сутришното кардио, нещо като 2 в 1 – фет бърнер и бустер за издръжливост. Тъй като няма въглехидрати е много подходяща точно, когато сте на диета, когато нивото на сила и енергия за тренировка са намалели.
Скоростно силовите спортове, също ще имат полза то нея, тъй като няма “напомпващ” ефект и не вдървява.
Аз лично не е я препоръчвам за начинаещи и за хора, които са чувствителни към този тип продукти, хора с високо кръвно налягане, предпоставки за сърдечни заболявания и тнт.